iPhone 15 - recenzja
Każdy użytkownik telefonu szuka dla siebie w świecie technologii mobilnych prawdziwych perełek. Czy taką perełką jest nowy iPhone 15?
Minimalizm w doskonałym wydaniu
Nowy model iPhone 15 otrzymujemy w niewielkim pudełku z zawartością, która raczej nie zaskakuje. W zestawie z telefonem mamy kluczyk do tacki SIM, kabel USB-C do USB-C, dokumentację i... naklejkę z logo Apple. Ładowarki w opakowaniu nie znajdziemy, ale za to jest kabel z fajnym jakościowo oplotem, który zasługuje na dużego plusa. Jednocześnie obecność tego kabla świadczy o tym, że Apple zrezygnowało ze złącza Lightning, dostosowując telefon do europejskich standardów. W zestawie nie znajdziemy etui do iPhone 15, więc najlepiej dokupić je we własnym zakresie, podobnie jak szkło hartowane iPhone.
Jeśli chodzi o sam telefon, to zaczynając od samego wyglądu, można powiedzieć, że Apple nie zawodzi w zakresie estetyki. Telefon jest elegancki, minimalistyczny i nowoczesny. Szczególnie dobrze prezentuje się matowe szkło na tylnej obudowie, które nie zbiera odcisków palców i prawie niedostrzegalne logo, które wyróżnia się jedynie połyskiem. Wyspa z aparatami jest dość subtelna, a delikatnie zaokrąglone, aluminiowe krawędzie dopełniają minimalistyczny design. Na uwagę zasługuje dość ciekawa gama kolorystyczna, bowiem oprócz klasycznego czarnego wariantu, Apple oferuje iPhone 15 w wersji zielonej, niebieskiej, różowej i żółtej.
Ekran w iPhone 15
6,1-calowy wyświetlacz OLED Super Retina XDR w rozdzielczości 2556 × 1179 px robi naprawdę dobrą robotę. Doskonała jakość obrazu, świetny kontrast, precyzyjne odwzorowanie kolorów i jasność osiągająca aż 2000 nitów sprawiają, że nie można się do niczego przyczepić. No może poza odświeżaniem na poziomie 60 Hz, które w smartfonie z tej półki cenowej jest, delikatnie mówiąc, niezbyt imponujące. Można odnieść wrażenie, że zdecydowano się na taką wartość, żeby telefon nie wypadł zbyt dobrze na tle iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max.
Dość oryginalnym elementem jest Dynamic Island, który zastąpił dotąd często spotykanego notcha. Wygląda to dużo bardziej nowocześnie niż typowe wcięcie, a w dodatku wyspa jest wykorzystywana przez iOS i liczne aplikacje.
Obraz autorstwa Freepik
Wydajność
Procesor iPhone 15 to Apple A16 Bionic z dodatkowym rdzeniem graficznym znany z wcześniejszych modeli Pro. Choć nie jest to najnowsza opcja, to nie można mu odmówić naprawdę wysokiej wydajności. Tym samym iPhone 15 poradzi sobie nie tylko ze zwykłymi aplikacjami, ale i z bardziej wymagającymi grami. Korzystając z tego modelu, można być pewnym płynnego działania, bez nadmiernego nagrzewania się.
System operacyjny
iPhone 15 pracuje na bazie systemu iOS 17, który nie niesie zbyt wielu zmian, ale jednocześnie zapewnia komfort obsługi urządzenia, w sposób prosty i intuicyjny. Oczywiście standardowo system narzuca pewne ograniczenia w celu utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz spójności interfejsu, ale to coś, do czego większość fanów urządzeń mobilnych z nadgryzionym jabłuszkiem zdążyło się już przyzwyczaić. W zamian mamy długi okres wsparcia oraz bezproblemową integrację z innymi usługami oferowanymi przez giganta z Cupertino.
Aparaty fotograficzne
Aparat główny w iPhone 15 to 48 Mpix z przysłoną ƒ/1,6 i optyczną stabilizacją obrazu. Drugi aparat to ultraszerokokątny 12 Mpix z przysłoną ƒ/2,4. To co jest charakterystyczne dla aparatów w iPhone 15 to bezstratny dwukrotny zoom optyczny (przynajmniej w teorii), świetnie działający automatyczny HDR i całkiem nieźle działający tryb nocny, choć ciemniejsze elementy kadru mogą się zlewać. Użytkownicy tego smartfona docenią z pewnością naturalne odwzorowanie barw i duży poziom szczegółowości. W zasadzie niewielki spadek jakości zdjęć można dostrzec jedynie przy krawędziach kadru.
Przedni aparat to 12 Mpix, przysłona ƒ/1,9, autofocus i sensor głębi. Selfie są szczegółowe, mają dobry kontrast, choć niekiedy można dostrzec ziarnistość. Dzięki czujnikowi głębi świetnie wypada tryb portretowy.
Aplikacja aparatu w iPhone 15 jest czytelna i funkcjonalna, choć pewną niedoskonałością jest fakt, że nie ma trybu manualnego. Jeśli chcemy z niego skorzystać, musimy poszukać odpowiedniej aplikacji w App Store. Niedogodność stanowi też to, że niektóre ustawienia można wykonać wyłącznie z poziomu menu ustawień systemowych.
Zadowoleni możemy też być z jakości nagrań wideo. Maksymalne ustawienia filmów to 4K i 60 kl./s.. Dobra szczegółowość, naturalne odwzorowanie kolorów i skuteczna stabilizacja obrazu dają naprawdę zadowalające efekty. Oczywiście jak się można spodziewać, w warunkach słabego oświetlenia nagrania wychodzą dużo słabiej. Mimo to, jest to dobry smartfon dla osób, które zajmują się tworzeniem vlogów lub prowadzeniem transmisji na żywo.
Bateria
Pojemność baterii nie powala, choć oficjalnej informacji na temat pojemności akumulatora nie znajdziemy, jednak jest na tyle wystarczająca, by na jednym ładowaniu korzystać z telefonu przez około półtora dnia. Prawdopodobnie wpływ na ten stosunkowo dobry wynik ma odświeżanie ekranu w niskiej częstotliwości. Oczywiście podczas wyjątkowo intensywnego użytkowania możemy liczyć na około sześć do siedmiu godzin pracy. Samo ładowanie zajmuje niewiele ponad godzinę, dzięki temu, że iPhone 15 obsługuje standard USB Power Delivery, choć jego maksymalna moc to zaledwie 25 W. Plusem w tym zakresie jest jednak to, że oprócz tradycyjnego ładowania z wykorzystaniem przewodu, mamy też ładowanie bezprzewodowe za pomocą ładowarki MagSafe, w standardzie Qi oraz bezprzewodowe ładowanie zwrotne.
Chcąc efektywnie naładować baterię najlepiej postawić na oryginalną ładowarkę sieciową Apple Power Adapter USB Typ-C. Alternatywą może być ładowarka indukcyjna Apple MagSafe Charger z obsługą standardu Qi.
Zobacz również wszystkie nasze baterie iPhone, ładowarki indukcyjne Apple, ładowarki samochodowe Apple, ładowarki sieciowe Apple, stacje dokujące Apple i kable Apple.
Mocne strony iPhone 15
Nie da się ukryć, że iPhone 15 posiada nowoczesny, elegancki design, doskonałą jakość wykonania, przyjemną w użytkowaniu konstrukcję, dobrze spasowane elementy, niską wagę i świetny jakościowo wyświetlacz zapewniający komfortowe korzystanie ze smartfona nawet w pełnym słońcu. Mocną stroną są doskonałe zdjęcia wykonywane przede wszystkim przez główny aparat, a także świetne nagrania wideo z bardzo dobrą stabilizacją obrazu. Dobrze wypadają też zdjęcia i wideo z przedniego aparatu. Mamy też dopracowane oprogramowanie i długi okres wsparcia. Do zalet iPhone 15 trzeba też doliczyć bezproblemowe działanie zabezpieczeń biometrycznych - Face ID, pyłoszczelność i wodoodporność na poziomie IP68 oraz wyjątkowo dobre głośniki stereo z wyraźnym basem gwarantujące świetne doznania dźwiękowe. Na plus zasługuje również obecność uniwersalnego złącza USB-C.
Słabe strony iPhone 15
Na minus można zaliczyć ubiegłoroczny procesor Apple, choć nadal jest on stosunkowo dobrym elementem, niską częstotliwość odświeżania, czyli 60 Hz, jak również brak opcji Always on Display i opcji pozwalającej na szybkie ładowanie. Nie ma tu też czytnika linii papilarnych zintegrowanego z ekranem. W iPhone 15 nie znajdziemy też trybu makro, a z kolei jakość zdjęć i filmów wykonywanych po zmroku mogą budzić pewne zastrzeżenia.
Czy warto zainwestować w iPhone 15?
Smartfon Apple - iPhone 15 ma niewątpliwie wiele zalet i spełni oczekiwania wielu użytkowników, w tym tych którzy poszukują dobrego sprzętu do zdjęć, jak i tych, których interesują telefony do grania. Większość niedostatków wynika głównie z polityki Apple, który musi czymś odróżnić między innymi modele Pro. Nie da się zatem ukryć, że w cenie, w której iPhone 15 jest sprzedawany można dostać lepsze urządzenia, między innymi smartfony z Androidem, choć trzeba pamiętać, że ceny iPhone 'ów nigdy nie były zbyt atrakcyjne, a jednocześnie rzadko są kluczowym argumentem dla fanów sprzętów z rodziny Apple. Na pewno kupując iPhone 15, trudno będzie się zawieść, choć nie można się też spodziewać "efektu WOW".
Zobacz również: