Szybkie ładowanie telefonu
Kilka lat temu ładowanie telefonu komórkowego trwało wiele godzin, ale wystarczało naładować baterię raz na kilka dni, by przez długi czas korzystać z urządzenia. Dziś mamy zupełnie odwrotną sytuację - praktycznie każdy z nowoczesnych telefonów wymaga częstego ładowania, zazwyczaj każdego dnia, więc koniecznością stało się skracanie czasu ładowania, tak aby użytkowanie smartfonów nadal było wygodne. Jak działa szybkie ładowanie, czy skraca żywotność baterii i czy zawsze można w ten sposób naładować telefon?
Co to jest szybkie ładowanie?
Szybkie ładowanie to technologia umożliwiająca znaczne skrócenie czasu potrzebnego do naładowania baterii w urządzeniach mobilnych. Jest to osiągane poprzez zwiększenie mocy ładowania, poprzez zwiększenie napięcia lub natężenia prądu, co pozwala na szybszy przepływ energii do baterii urządzenia. Szybkie ładowanie działa tak samo jak ładowanie standardowe, co oznacza, że wystarczy podłączyć urządzenie do źródła zasilania i jeśli zarówno ładowane urządzenie, jak i ładowarka obsługują szybkie ładowanie, to właśnie w ten sposób zostanie ono naładowane. Tym samym nie trzeba dokonywać żadnych zmian w ustawieniach urządzenia.
Tradycyjne ładowanie najczęściej wykorzystuje ładowarki do telefonu o napięciu 5V i prądzie 1A, co daje moc ładowania 5W. Z kolei technologie szybkiego ładowania korzystają z ładowarek o wyższej mocy, często znacznie przekraczającej 20W. Obecnie najczęściej spotykamy smartfony pozwalające na używanie ładowarki o mocy do 65W, choć rekordziści wśród smartfonów, na przykład wybrane modele marki Redmi są w stanie obsłużyć moc ładowania rzędu 300W!
Oczywiście nie we wszystkich modelach smartfonów działa szybkie ładowanie telefonu i nie wszystkie ładowarki sieciowe są ładowarkami pozwalającymi na przyspieszenie procesu ładowania. Jak zweryfikować czy posiadane urządzenia mają taką funkcję? Najlepiej sprawdzić to w ich specyfikacji technicznej, na przykład na stronie producenta. W dodatku jeśli mamy odpowiedni sprzęt, to najczęściej nasze urządzenie poinformuje nas, czy po podłączeniu ładowarki rozpoczęło się szybkie ładowanie baterii, choć nie jest to reguła. Takiej informacji o trybie ładowania nie otrzymamy, jeśli korzystamy na przykład z urządzeń z systemem iOS.
Rodzaje szybkiego ładowania
Istnieje wiele różnych standardów szybkiego ładowania, z których każdy wykorzystuje inne technologie i protokoły komunikacyjne. Każda z zastosowanych technologii ma swoje unikalne cechy, moc, i sposób działania, ale wszystkie mają wspólny cel: umożliwienie użytkownikom szybszego ładowania ich urządzeń mobilnych.
Poszczególni producenci smartfonów korzystają z różnych rozwiązań. Najpopularniejsze z nich to Quick Charge, USB Power Delivery oraz Samsung Adaptive Fast Charge. Na rynku dostępne są też smartfony z takimi standardami szybkiego ładowania jak HUAWEI SuperCharge, OPPO SuperVOOC oraz inteligentne hiperładowanie Xiaomi.
Obraz autorstwa macrovector na Freepik
Ile trwa szybkie ładowanie?
Czas potrzebny do naładowania baterii w oparciu o szybkie ładowanie zależy od kilku czynników, spośród których najważniejsza jest technologia szybkiego ładowania oraz pojemność i stan baterii. Przykładowo dzięki Quick Charge 3.0 - standardowi stosowanemu w smartfonach ze średniej półki, baterie do telefonów o pojemności od 3500 do 4500mAh powinniśmy bez problemu naładować do 80% w około 35 minut. Z kolei dzięki Quick Charge 5, czyli standardowi, który pojawia się w wielu flagowcach, baterię o pojemności 4500mAh w całości można naładować w zaledwie 15 minut.
Czy szybkie ładowanie niszczy baterię?
Bardzo często użytkownicy smartfonów zadają sobie pytanie czy szybkie ładowanie szkodzi baterii. Okazuje się, że choć szybkie ładowanie telefonu powoduje nieco większe nagrzewanie się baterii, niż ładowanie standardowe, to urządzenia obsługujące szybkie ładowanie są do tego przystosowane. Jeśli używamy odpowiednią ładowarkę to możemy mieć pewność, że nie dostarczy ona urządzeniu większej mocy niż jest ono w stanie obsłużyć. Ponadto warto wiedzieć, że prędkość szybkiego ładowania nie jest stała. W miarę ładowania jego prędkość maleje, tak aby chronić baterię przed uszkodzeniem. Dlatego też szybkie ładowanie jest działa najlepiej w początkowej fazie procesu, gdy bateria jest niemal całkowicie rozładowana.
Musimy też pamiętać, że producenci urządzeń mobilnych wprowadzają liczne zabezpieczenia, które pozwalają chronić akumulator przed ewentualnymi problemami. Przykładowo nowoczesne telefony są wyposażone w czujniki reagujące na nadmierny wzrost temperatury, powodujące ograniczenie lub odcięcie zasilania w razie konieczności.
Co jest potrzebne do szybkiego ładowania baterii?
Chcąc szybko naładować telefon obsługujący wybrany standard szybkiego ładowania, musimy wybrać ładowarkę, która będzie kompatybilna z posiadanym urządzeniem. Dobrym wyborem będzie na przykład ładowarka sieciowa 3mk Hyper Charger USB-C USB-A - 68W, która pozwoli na szybkie i bezpieczne ładowanie dwóch urządzeń jednocześnie. Inną wartą uwagi ładowarką jest oryginalna, szybka ładowarka sieciowa Samsung o mocy 65W, która pozwoli na wygodne naładowanie nawet trzech urządzeń jednocześnie, w tym sprzętu z systemem Android i iOS.
Z szybkiego ładowania nie trzeba rezygnować również wtedy, gdy podróżujemy samochodem i nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego. Wystarczy wybrać odpowiednią ładowarkę samochodową, która zapewnia opcję szybkiego ładowania. Przykładem może być ładowarka samochodowa Xiaomi Car Charger - 67W, która precyzyjnie dostosowuje moc ładowania do podłączonego urządzenia, z jednej strony zapewniając maksymalną szybkość ładowania, a z drugiej - bezpieczeństwo obsługiwanego urządzenia.
W obu przypadkach, a więc zarówno korzystając z ładowarek sieciowych, jak i samochodowych, trzeba zadbać o kabel do telefonu, który pozwala na korzystanie z szybkiego ładowania. To ważne, ponieważ nieodpowiedni kabel nie pozwoli w pełni wykorzystać potencjału ładowarki. Kablem do ładowania telefonu, z którym kompatybilne są szybkie ładowarki, jest na przykład kabel z USB-C na USB-C Samsung.
O szybkim ładowaniu możemy też mówić w kontekście ładowania bezprzewodowego. W takim wypadku potrzebujemy odpowiedniej ładowarki do telefonu, takiej jak choćby ładowarka indukcyjna Wireless Charger Trio - ładowarka bezprzewodowa Samsung do szybkiego ładowania urządzeń z obsługą standardu Qi. Z pomocą takiego urządzenia można nie tylko szybko naładować telefon, ale też zasilić baterię smartwatcha, słuchawek i innych urządzeń ładowanych indukcyjnie.
Czy warto korzystać z szybkiego ładowania?
Zwiększenie szybkości ładowania znacznie skraca czas, który użytkownik musi poświęcić na naładowanie baterii swojego smartfona. Nawet kilka minut ładowania może dostarczyć wystarczająco energii na dalsze korzystanie z urządzenia. Dzięki temu użytkownicy mogą łatwiej zarządzać poziomem naładowania baterii w swoich urządzeniach, co zwiększa ich mobilność i elastyczność. Nawet krótka przerwa pozwala naładować baterię w trakcie podróży, w pracy czy w innych sytuacjach. Oczywiście korzystanie z szybkiego ładowania jest też nieocenione w sytuacjach awaryjnych, gdy użytkownik musi dysponować naładowanym telefonem w przypadku nagłej potrzeby nawiązania kontaktu lub wyjścia. Tym samym jest to funkcjonalność, która przydaje się właściwie każdemu.
Przyszłość szybkiego ładowania
Bez wątpienia krótsze ładowanie to znaczący krok naprzód w wygodzie użytkowania urządzeń mobilnych. Dzięki niemu telefony dostosowują się do szybkiego tempa życia i potrzeb współczesnego użytkownika. Dlatego możemy się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości nastąpi dalszy rozwój technologii szybkiego ładowania, inteligentnych sposobów zarządzania energią i optymalizacji sprzętu oraz zabezpieczeń, a obecnie stosowane technologie typu Quick Charge, Power Delivery czy Adaptive Fast Charge w najlepszym wydaniu, będą stanowiły standard w każdym modelu telefonu.
Zobacz również: