Jak nakleić szkło hartowane na telefon?
Smartfony lubią upadać. Bardzo często przegrywają walkę z grawitacją na chodnikach, schodach lub innych bardzo twardych powierzchniach. Aby przedłużyć życie wyświetlacza telefonu wartego kilka tysięcy złotych, warto zaopatrzyć się w szkło ochronne. Na szczęście poza inwestycją w zakup szkła nie musisz dodatkowo opłacać usługi w serwisie, ponieważ możesz je założyć w domowym zaciszu. Jak przykleić szkło hartowane na telefon w taki sposób, by służyło Ci przez długie lata? Przeczytaj naszą instrukcję i przejdź do działania!
Czy warto założyć szkło hartowane na ekran?
Dotykowy ekran smartfona jest elementem, który stanowi okno do wirtualnego świata. Na ekranie czytamy wiadomości, piszemy wiadomości e-mail, przeglądamy zdjęcia znajomych lub oglądamy filmy. Producenci telefonów wiedzą o kluczowej roli wyświetlacza, dlatego w większości nowych modeli znajdziesz kultowe szkło hartowane Gorilla Glass, które odznacza się wyjątkową odpornością na zarysowania, pęknięcia i inne usterki mechaniczne.
Mimo przykładania wagi do trwałości ekranów w smartfonach nadal bardzo często niefortunny upadek urządzenia kończy się stłuczeniem szybki bądź nawet uszkodzeniem matrycy. Wymiana samego szkła to koszt średnio 300 złotych, natomiast gdy awarii ulegnie także matryca, cena rośnie o minimum 100 złotych. Aby oszczędzić sobie nieprzewidzianych i kosztownych wizyt w serwisie, od razu po zakupie nowego telefonu dobierz do niego szkło hartowane. W porównaniu do ceny smartfona lub kosztów naprawy, kilkanaście złotych za nowe szkło nie jest wygórowaną ceną, a może znacznie przedłużyć żywotność wyświetlacza.
Jak nakleić szkło na telefon - instrukcja krok po kroku
Masz już nowe szkło hartowane, którym chcesz zabezpieczyć ekran telefonu? Zanim odkleisz folię ochronną, przeczytaj naszą instrukcję, aby proces zakładania szkła hartowanego był czystą przyjemnością. Poniżej przedstawiamy kilka rad, dzięki którym Twój telefon już niebawem będzie dodatkowo zabezpieczony przed zarysowaniami i pęknięciami.
Przygotuj miejsce pracy
Naklejanie szkła hartowanego to czynność wymagająca koncentracji i cierpliwości. Aby nie biegać gorączkowo po domu w poszukiwaniu potrzebnych akcesoriów, przygotuj sobie miejsce na blacie lub stole i źródło światła. Zgromadź obok siebie chusteczki do czyszczenia, suchą ściereczkę, szkło hartowane i telefon, na którym je przykleisz. Zanim rozpoczniesz pracę, przyłóż szkło ochronne do ekranu telefonu, aby sprawdzić, czy jego wymiary odpowiadają wyświetlaczowi. Jeżeli ochronne szkło pasuje do Twojego modelu telefonu, możesz przejść do kolejnego kroku.
Wytrzyj ekran telefonu z zanieczyszczeń
Wyjmij swój telefon z obudowy. Wyłącz urządzenie, aby Cię nie rozpraszało. Następnie użyj mokrych chusteczek do czyszczenia w celu pozbycia się zanieczyszczeń z powierzchni ekranu. Specjalne chusteczki są często dodawane w gratisie do szkła hartowanego. Korzystając z nich, masz pewność, że nie pozostawią one po sobie włókien, które mogłyby zostać na ekranie smartfona.
Drugą ściereczką wytrzyj szybkę do sucha. Rób to tak, aby na ekranie nie zostały nawet minimalne drobinki kurzu lub odciski palców. Jeżeli ekran jest już suchy, możesz rozpocząć naklejanie szkła ochronnego.
Naklej szkło hartowane i usuń powietrze
Chwyć szkło hartowane za krawędzie, aby nie pozostawić na jego powierzchni odcisków i zanieczyszczeń. Odklej folię zabezpieczającą, pociągając za wystający element na jednym z rogów. Trzymając szkło hartowane w powietrzu, tuż nad ekranem smartfona, dopasuj jego położenie do wyświetlacza. Ostrożnie przyłóż szybkę do ekranu smartfona, starając się, aby to środkowa część szkiełka najpierw dotknęła wyświetlacza. Jeżeli widzisz, że środek szkła hartowanego znajduje się w odpowiednim miejscu, powoli opuść na ekran urządzenia resztę szkiełka. W trakcie przyklejania szybki na bieżąco usuwaj pęcherzyki powietrza, przesuwając po jej powierzchni suchą ściereczką w kierunku zewnętrznych krawędzi.
Jak zdjąć zużyte szkło hartowane?
Szkło hartowane w trakcie upadku przyjmuje jego konsekwencje na siebie. Jeżeli tak właśnie się stało i Twoją warstwę ochronną zdobi nieprzyjemna pajęczynka, czas zaopatrzyć się w nową sztukę szkła hartowanego. W jaki sposób odkleić poprzednie szkło? Ten proces nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani zaawansowanych narzędzi. Aby pozbyć się zużytego szkła, musisz podważyć je czymś płaskim lub zaostrzonym. Nie używaj do tego celu metalowych narzędzi, ponieważ mogą one uszkodzić ekran telefonu i zmusić Cię do kosztownej wymiany.
Najlepiej w zdejmowaniu zużytego szkła hartowanego sprawdzi się niewielka plastikowa karta (płatnicza, lojalnościowa itp.) lub wykałaczka. Podważ na jednym z rogów ochronną szybkę, a następnie zdecydowanym ruchem zdejmuj ją z wyświetlacza. Jeżeli od razu zamierzasz przykleić nowe szkło, skorzystaj z instrukcji zawartej w poprzednich akapitach.
Czy można odkleić szkło hartowane i przykleić ponownie?
Przyklejanie szkła hartowanego samodzielnie po raz pierwszy to niemałe wyzwanie. Jeżeli Twoje ręce zadrżą i szybka przywrze do ekranu w nieprawidłowy sposób, możesz ją odkleić i spróbować ponownie. Ważne, aby zrobić to możliwie jak najszybciej, ponieważ im dłużej szkło hartowane pozostanie na telefonie, tym trudniejsze będzie jego usunięcie w nienaruszonym stanie.
Szkło hartowane o podwyższonej trwałości jest jednocześnie mniej elastyczne. W takim przypadku odklejenie szkła może wiązać się z jego pęknięciem i koniecznością zakupienia nowej sztuki. Pamiętaj, aby nie przyklejać ponownie uszkodzonego szkła, ponieważ traci ono swoje właściwości ochronne.
Naklejenie szkła hartowanego na ekran telefonu to czynność, którą możesz wykonać samodzielnie. Jeżeli skrupulatnie się do niej przygotujesz i zadbasz o pokłady cierpliwości, Twój nowy telefon już po kilkunastu minutach będzie cieszył się dodatkową ochroną wyświetlacza. Ty zaś zyskasz pewność, że w przypadku wypuszczenia telefonu z rąk jego ekran nie będzie nadawał się wyłącznie do wymiany.
Na telesalon.pl znajdziesz szkła i folie ochronne do wszystkich popularnych modeli telefonów! Klienci najchętniej kupują:
Szkło hartowane to jednak nie wszystko! Możesz ochronić swoje urządzenie również dzięki etui na telefon. W przypadku jazdy samochodowej niezastąpiony okaże się z kolei stabilny uchwyt na telefon do samochodu i oryginalna ładowarka samochodowa.