Zamów do godziny 15:00 a paczkę nadamy dziś!
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o baterie w telefonie?

2024-01-08

p>Sprawnie działająca bateria to podstawa wygodnego i efektywnego użytkowania smartfona. Jednak jej trwałość i wydajność mogą być zależne od naszych nawyków użytkowania. Dlatego zebraliśmy kilka praktycznych wskazówek, na temat tego jak dbać o baterię w telefonie, by przedłużyć jej żywotność i utrzymać optymalną wydajność.

Ładuj smartfon krócej, ale częściej

Baterie litowo-jonowe stosowane we współczesnych smartfonach nie lubią skrajności. W starych modelach telefonów komórkowych zalecano, by rozładowywać baterie do 0%, jednak obecnie najlepiej całkowicie zapomnieć o tej praktyce i unikać skrajnych wartości naładowania. Szacuje się, że częste doprowadzanie telefonu do pełnego rozładowania może skrócić żywotność baterii nawet o połowę. Z tego samego powodu nie należy zbyt często obciążać baterii maksymalnym poziomem naładowania, gdyż jest to nie mniej szkodliwe niż całkowite rozładowywanie. Dlatego najlepiej utrzymywać poziom naładowania baterii pomiędzy 20% a 80%, ładując telefon krócej, ale za to częściej. Utrzymywanie baterii w podanym zakresie pozwala jej utrzymywać niższe napięcie, co jest dla niej korzystne. Warto pamiętać, że taki poziom naładowania można utrzymywać nie tylko dzięki ładowaniu z pomocą ładowarki sieciowej, gdyż można też ładować telefon na przykład z pomocą powerbanka, który zawsze warto mieć pod ręką.

Zobacz nasze baterie do telefonów i powerbanki.

Korzystaj z optymalnego standardu ładowania

W internecie niejednokrotnie można spotkać się z zaleceniem, by baterię w smartfonie ładować w tradycyjny sposób, korzystając z szybkiego ładowania tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Rada ta nie jest już jednak aktualna, gdyż nowoczesne telefony są tak zaprojektowane, że szybkie ładowanie z pomocą oryginalnej ładowarki i kompatybilnego kabla w żaden sposób nie wpływa negatywnie na żywotność baterii w smartfonie.

Śmiało można też stawiać na ładowanie indukcyjne, ponieważ ładowanie bezprzewodowe wiąże się z mniejszą mocą ładowania. Jedynym zagrożeniem jest wzrost temperatury, dlatego bezprzewodowe ładowanie telefonu najlepiej przeprowadzać z pomocą oryginalnej ładowarki, o optymalnych parametrach.

Zobacz nasze ładowarki indukcyjne.

Jak dbać o baterię w telefonie

Nie zostawiaj telefonu podłączonego do ładowarki na noc

W miarę możliwości warto unikać pozostawiania telefonu podłączonego do ładowarki dłużej niż to konieczne. Oczywiście nowoczesne telefony są zabezpieczone przed przeładowaniem się baterii, więc ładowanie zatrzymuje się, gdy bateria w telefonie zostanie naładowana do pełna. Niemniej jednak za każdym razem, gdy tylko poziom naładowania akumulatora spadnie chociażby o 1%, ładowanie rozpocznie się na nowo. Z czasem taka praktyka może negatywnie wpłynąć na żywotność baterii.

Unikaj przegrzewania się telefonu

Kolejnym czynnikiem, który może znacząco zmniejszyć żywotność baterii, jest częste narażanie smartfona na działanie wysokich temperatur. Dlatego warto unikać sytuacji, które sprzyjają przegrzewaniu się telefonu. Ot choćby pozostawiania telefonu pod poduszką podczas ładowania, w nasłonecznionych miejscach, w pobliżu źródeł ciepła. Warto też podczas ładowania unikać intensywnego korzystania ze smartfona. Oczywiście niska temperatura, podobnie jak wyjątkowo wysoka temperatura również negatywnie wpływa na baterię.

Używaj sprawdzonych ładowarek i kabli

Odpowiednie akcesoria, takie jak ładowarki do telefonu i kable do telefonu kompatybilne z obsługiwanym modelem smartfona, mają optymalne parametry, które mogą zapobiegać uszkodzeniom baterii. Dlatego najlepiej sięgać po oryginalne produkty lub akcesoria pochodzące od rekomendowanych producentów, takich jak na przykład Apple Power Adapter USB Typ-C - zasilacz o mocy 20W zalecany do ładowania różnych modeli iPhone'a i iPada czy Samsung Power Adapter Trio - szybka ładowarka sieciowa o mocy 65W umożliwiająca szybkie i bezpieczne ładowanie urządzeń z systemem Android i iOS. Zakup podróbek pozwala zaoszczędzić kilka złotych, ale w dłuższej perspektywie trzeba się liczyć z krótszą żywotnością akumulatora i tym samym dużo większymi wydatkami na naprawę lub wymianę telefonu.

Korzystaj z trybu oszczędzania baterii

Dobrą praktyką jest podejmowanie działań, które pozwalają korzystać dłuższy czas ze smartfona i tym samym minimalizować liczbę cyklów ładowania. Proste rzeczy takie jak zmniejszenie jasności ekranu, wyłączenie nieużywanej łączności Wi-Fi i Bluetooth, a także lokalizacji GPS, zamykanie niepotrzebnych aplikacji działających w tle, znacznie zmniejszą obciążenie baterii. W trosce o baterię w telefonie warto także przeprowadzać regularne aktualizacje, które mogą sprzyjać poprawie wydajności akumulatora.

Przechowuj naładowane baterie

Warto też pamiętać, by w sytuacji nieużywania telefonu przez dłuższy okres nie przechowywać go z rozładowaną baterią, dzięki czemu nie ulegnie uszkodzeniu. Najlepiej naładować baterię do połowy i wyłączyć smartfon. Z czasem poziom baterii spadnie, ale będzie to dla niej nieszkodliwe. Podobnie należy postępować w przypadku zapasowych baterii lub powerbanków.

Monitoruj kondycję baterii

Chcąc użytkować smartfon przez długi czas, warto monitorować zużycie energii, stan baterii i szybkość jej ładowania oraz rozładowywania się. Ewentualne problemy mogą świadczyć o nieprawidłowościach w działaniu telefonu. Ignorując niepokojące sygnały, można łatwo doprowadzić do poważniejszej i w efekcie bardziej kosztownej awarii.

Dbanie o baterię w telefonie to proces, który wymaga uwagi i świadomości codziennych nawyków użytkowania. Drobne zmiany w codziennych praktykach, mogą znacząco wpłynąć na trwałość i wydajność baterii w dalszej perspektywie czasu.

Zobacz również:

pixel