Zamów do godziny 15:00 a paczkę nadamy dziś!
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

iPhone 14 - recenzja

2024-05-08
iPhone 14 - recenzja

W poszukiwaniu dobrego telefonu dostępnego na rynku smartfonów w przystępnej cenie można trafić na iPhone 14. Gigant z Cupertino przyzwyczaił nas, że każdy kolejny prezentowany przez niego model to nowe doskonałe rozwiązania i jeszcze większe możliwości. Czy tak jest i tym razem? Czy iPhone 14 to model, którym warto się zainteresować?

Design bez niespodzianek

Biorąc do ręki iPhone 14 trudno zauważyć jakąkolwiek różnicę pomiędzy jego poprzednikiem, czyli iPhone 13. Marka Apple trzyma się sprawdzonego designu, stawiając na sprawdzone rozwiązania, ale użytkowników to znane dobrze wzornictwo może być już dość nudne. Nie da się jednak ukryć, że iPhone 14 wygląda elegancko i zgrabnie, a jakość jego wykonania nie pozwala się do niczego przyczepić.

Na uwagę zasługuje bogata gama kolorystyczna - do wyboru mamy wersję niebieską, fioletową, żółtą, czerwoną, czarną i białą. Nam szczególnie podoba się wariant czerwony i żółty, który wyróżnia ten model na tle wielu innych smartfonów. Co ciekawe, część zysków ze sprzedaży iPhone 14 w kolorze czerwonym jest przekazywana na cele charytatywne!

Przód i tył urządzenia pokrywa warstwa szkła Ceramic Shield, która ma zapewnić dużą wytrzymałość na upadki. Ekran jest pokryty powłoką oleofobową odporną na odciski palców. Boki urządzenia są z kolei aluminiowe i matowe. Takie zestawienie sprawia, że podczas zwykłego użytkowania na telefonie nie pojawiają się rysy i inne uszkodzenia oraz zabrudzenia.

Telefon jest też odporny na zachlapania, wodę i pył zgodnie z klasą IP 68. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że telefon ten, ze względu na szklany przód i tył oraz opływowe kształty jest dość śliski, więc chwyt nie zawsze jest pewny. Dlatego dobrym pomysłem jest zatem opakowanie iPhone 14 w zgrabne etui iPhone 14, na przykład wykonane z silikonu, oraz pokrycie ekranu szkłem hartowanym lub folią ochronną. Co ciekawe, w sprzedaży można znaleźć folie i szkła hartowane iPhone 14 zarówno na ekran, jak i na obiektywy.

Etui silikonowe Apple iPhone 14 Spigen Crystal Flex

Etui silikonowe Apple iPhone 14 Spigen Crystal Flex

Szkło hartowane do Apple iPhone 14 Spigen Glas

Szkło hartowane do Apple iPhone 14 Spigen Glas

Dla nas jedynymi minusem jest zastosowanie w iPhone 14 notcha, czyli charakterystycznego wycięcia na górze ekranu, podczas gdy droższe wersje iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max posiadają już Dynamic Island.

Ekran iPhone 14

W iPhone 14 mamy wyświetlacz Super Retina XDR, OLED o przekątnej 6,1 cala, zastosowaną technologię HDR, szeroką gamę kolorów P3, technologię True Tone i Haptic Touch, jasność szczytową 1200 nitów oraz odświeżanie ekranu na poziomie 60 Hz. Dzięki True Tone temperatura kolorów jest automatycznie dostosowywana do warunków zewnętrznych, czyli na przykład do sztucznego oświetlenia. Dzięki temu obraz jest przyjemny w odbiorze w każdych warunkach.

Warto też wspomnieć o funkcji Night Shift, która redukuje niebieskie tony, dzięki czemu korzystanie z telefonu po ciemku mniej męczy wzrok. Wszystko wygląda dobrze, ale nie da się ukryć, że tak jak w przypadku designu - Apple w iPhone 14 niczym nie zaskakuje. Mamy praktycznie to samo, co miał jego poprzednik. Smartfon Apple nie został wyposażony nawet w funkcję Always On Display, która jest dostępna w iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max.

Śmiało można powiedzieć, że ekran w iPhone 14 jest doskonały, nic więc dziwnego, że Apple nie zdecydowało się na wprowadzanie zmian. Niedostatkiem jest jednak to, że zastosowano odświeżanie ekranu 60 Hz, a to mało. W efekcie statyczne obrazy wyświetlają się nienagannie, ale tam, gdzie obraz jest w ruchu, odczuwamy niedosyt. Wypada to szczególnie kiepsko biorąc pod uwagę, że wśród dużo tańszych telefonów z Androidem ten parametr wypada o wiele lepiej, a co więcej - główny konkurent iPhone 14, czyli flagowy Samsung S23 posiada ekran z odświeżaniem 120 Hz.

Nowości w Apple iPhone 14

 

iPhone 14

Obraz autorstwa freepik

iPhone 14, oprócz wzornictwa i ekranu, odziedziczył po swoim poprzedniku wiele aspektów technicznych. Dlatego postanowiliśmy się przyjrzeć tym nielicznym elementom, które go od niego odróżniają.

Przede wszystkim nowszy model dostał procesor Apple A15 Bionic, czyli ten sam co w poprzednim modelu, ale z dodatkowym rdzeniem graficznym. Dzięki temu układ graficzny charakteryzuje się większą wydajnością. To jednak niewielka, prawie nieodczuwalna różnica. Można jedynie ubolewać, że iPhone 14 nie otrzymał nowszego układu Apple A16 Bionic, które dostały wyższe modele z serii.

Porównując iPhone 14 z jego poprzednikiem, możemy zauważyć, że telefon posiada 6 GB pamięci RAM czyli o 2 GB więcej niż iPhone 13. Standardowo mamy oczywiście warianty 128, 256 lub 512 GB pamięci masowej, jednak tak jak w innych iPhone'ach, taki i tu nie mamy możliwości skorzystania z karty pamięci.

Nowością jest też zastosowanie nowszej wersji iOS 16, choć zmiany są raczej kosmetyczne. Najbardziej widoczny jest odświeżony ekran blokady, zapewniający więcej swobody w zakresie personalizacji. Użytkownik może decydować nie tylko o wyborze tapety, ale też o kolorze i stylu czcionki oraz o zastosowaniu widżetów.

iOS 16 dostarcza nam nowy Apple CarPlay oraz nową opcję w zakresie obróbki zdjęć, polegającą na automatycznym wycinaniu wybranych obiektów ze zdjęcia. Przydatnym usprawnieniem jest też to, że Face ID działa nie tylko w pionie, ale i w poziomie. Wcześniej trzeba było każdorazowo obracać smartfon, gdyż skaner twarzy Face ID w poziomie nie działał.

Można mieć wrażenie, że gigant z Cupertino postanowił wykorzystać niesprzedane podzespoły z ubiegłego roku i wykorzystać je w nowym iPhone 14. Oczywiście, choć niewiele się zmieniło, to trzeba pamiętać, że iPhone 14 to nadal naprawdę dobry, wydajny telefon, który zapewnia płynne działanie i intuicyjną obsługę. Podobnie jak poprzednicy model ten cechuje się też wysoką jakością dźwięku.

Aparaty fotograficzne w iPhone 14

Wielu użytkowników ceni sobie telefony od Apple za ogromne możliwości fotograficzne. Jak to wygląda w przypadku tego modelu?

W Apple iPhone 14 mamy aparat główny 12 MP, z ogniskową 26 mm, przysłoną ƒ/1,5, systemem OIS z automatyczną stabilizacją matrycy i z funkcją 100% Focus Pixels. Drugi obiektyw to obiektyw ultraszerokokątny 12 MP, z ogniskową 13 mm, przysłoną ƒ/2,4 i polem widzenia 120°. Do dyspozycji mamy też 2-krotny zoom optyczny i maksymalnie 5-krotny zoom cyfrowy. Obiektywy posiadają osłonę ze szkła szafirowego, co ma zapewniać wysoką wytrzymałość na wszelkie uszkodzenia i rysy.

iPhone 14 oferuje autoamtyczną stabilizację obrazów, flesz True Tone, Photonic Engine, Deep Fusion, inteligentny HDR 4, tryb portretowy z funkcją kontroli punktu i głębi ostrości oraz oświetleniem portretowym z sześcioma efektami, tryb nocny, tryb panoramy do 63 MP, zaawansowaną redukcję czerwonych oczu, tryb zdjęć seryjnych oraz możliwość dodawania geoznaczników do zdjęć. Nie mamy za to trybu makro i teleobiektywu, co jest dużym niedostatkiem, bo telefony w podobnej cenie w tym zakresie nie zawodzą.

W zakresie kręcenia wideo aparat główny wypada całkiem nieźle. Zarejestrowane obrazy są ostre i dobrze oddają kolory. Obraz jest też stabilny, szczególnie jeśli skorzystamy z mocno promowanego trybu akcji. Gorzej wypada nagrywanie wideo z pomocą obiektywu szerokokątnego. W tym przypadku brakuje stabilizacji, a ogólna jakość obrazu jest dużo gorsza.

Jeśli chodzi o nagrywanie wideo, to plusa można dać za to, za tryb Cinematic Mode, który pozwala nagrywać wideo przednim i tylnym aparatem z rozmazanym tłem. Wygląda to naprawdę doskonale.

Nie da się ukryć, że Apple nie zaproponowało w zakresie możliwości fotograficznych nic nowego. Jedynych usprawnień doczekał się przedni aparat - 12 MP, z przysłoną ƒ/1,9, to jednak zbyt mało by wychwalać iPhone 14 wyposażonego we wspomniane trzy aparaty, jako telefon polecany do robienia zdjęć lub nagrywania wideo.

Bateria, zasilanie i czas pracy

Akumulator zastosowany w iPhone 14 to prawdopodobnie największy atut tego modelu. Zgodnie z zapewnieniami producenta pozwala ona na odtwarzanie wideo nawet przez 20 godzin na jednym ładowaniu i na odtwarzanie dźwięku nawet do 80 godzin na jednym ładowaniu.

Mamy też ładowanie bezprzewodowe MagSafe mocą do 15 W i bezprzewodowe ładowanie Qi mocą do 7,5 W. W przypadku ładowania telefonu zasilaczem o mocy 20 W lub wyższej do 50% naładujemy go w ciągu 30 minut. W zestawie nie znajdziemy jednak takiej ładowarki, a jedynie kabel Lighting – USB typu C. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią ładowarką, to musimy ją zakupić we własnym zakresie. Jest to jednak coś, do czego powoli przyzwyczajają nas różni producenci urządzeń mobilnych, nie tylko Apple.

Na telesalon.pl znajdziesz ładowarki Apple sieciowe, ładowarki samochodowe Apple i ładowarki indukcyjne Apple.

 

Ładowarka sieciowe Apple Magsafe 2 Power Adapter

Ładowarka sieciowe Apple Magsafe 2 Power Adapter

Czy warto kupić podstawową wersję iPhone 14?

Zarówno patrząc na specyfikację techniczną iPhone 14, jak i testując ten model telefonu, można zauważyć, że jest to naprawdę dobry smartfon do codziennego użytku. Stylowy design, charakterystyczny dla telefonów z półki premium, świetny ekran, doskonała szybkość działania, intuicyjna obsługa, dobra jakość dźwięku, możliwość ładowania bezprzewodowego i dobry stan baterii nawet podczas intensywnego użytkowania, zadowalające możliwości fotograficzne to wszystko, czego można oczekiwać. Na pewno po jego zakupie nie będziemy zawiedzeni.

Problem w tym, że iPhone 14 oferuje niewiele więcej niż poprzednik, czyli iPhone 13, który wciąż jest dostępny w sprzedaży i to nie w podobnej cenie, lecz znacznie niższej. Po smartfonach w cenie iPhone 14 można oczekiwać więcej.

Dlatego naszym zdaniem nie warto kupować tego modelu, a tym bardziej przesiadać się na niego z iPhone 13. Jeśli chcemy kupić dobry iPhone w atrakcyjnej cenie, to poprzednik iPhone 14 sprawdzi się lepiej. Możemy też sięgnąć po iPhone 13 Pro lub Pro Max, które są dostępne w podobnej cenie, a oferują nieco więcej. Jeśli zaś zależy nam na najnowszych, innowacyjnych rozwiązaniach to lepiej dołożyć trochę pieniędzy i sięgnąć po iPhone 14 w wersji Pro lub Pro Max, gdyż różnice pomiędzy nimi, a podstawową wersją są naprawdę spore.

Zobacz popularne akcesoria GSM Apple:

Polecane

pixel