Iphone 13 czy Samsung S22? Sprawdźmy!

2023-10-04

Flagowe smartfony od Apple i Samsung od lat są na czołowym froncie branży technologicznej. Walka pomiędzy tymi dwoma gigantami narasta razem z każdym nowym modelem. Firmy te starają się wyprzedać siebie nawzajem pod względem funkcji, designu, możliwości aparatu i nie tylko. Tym razem przyjrzymy się bliżej dwóm flagowcom — iPhone'owi 13 oraz Samsungowi S22.

Jakość wykonania i design

Porównanie zaczniemy od przyjrzenia się jakości wykonania i designowi. Zarówno iPhone 13, jak i Samsung Galaxy S22 przodują na tle konkurencji w tych aspektach. Obydwa te modele oferują wyrafinowany design i solidną konstrukcję. Flagowiec od Apple zachowuje swoją charakterystyczną tylną powierzchnię i aluminiową ramkę. Również Samsung Galaxy S22 wyposażony jest w szklaną tylną stronę. Wyróżnia się on jednak ramką, która zrobiona jest z nierdzewnej stali.

Zarówno Samsung S22, jak i iPhone 13 prezentuje się bardzo elegancko i mowa tutaj o telefonach klasy premium. Warto jednak zauważyć, że ten drugi ma charakterystyczne wycięcie na górze ekranu, w którym umieszczone są przednie aparaty. W przypadku flagowca od Samsunga jest to niewielki otwór w postaci kropki pośrodku górnej krawędzi ekranu.

Samsung S22 vs iPhone 13 – wydajność

Tak jak przystało na flagowe modele od południowokoreańskiego giganta, Galaxy S22 to jeden z najszybszych smartfonów z systemem Android. W praktyce jest jednak tak, że pomimo posiadania najnowszych chipsetów, urządzenie to nadal nie dorównuje możliwościom iPhone'a 13. W obu przypadkach ich wydajność jest jednak na wysokim poziomie.

Samsung Galaxy S22 w wersji europejskiej wyposażony jest w procesor Exynos 2200 i 8 GB pamięci RAM. Natomiast smartfon iPhone 13 korzysta z układu Apple A15 Bionic i dysponuje 4 GB pamięci RAM.

Samsung Galaxy S22

Samsung Galaxy S22

Spoglądając wyłącznie na surowe dane tych urządzeń, łatwo zauważyć, że Galaxy S22 może działać płynniej dzięki większej ilości dostępnej pamięci RAM. Trzeba jednak zaznaczyć, że kluczowym czynnikiem, który nie jest widoczny na pierwszy rzut oka, jest ilość rdzeni dostępnych w obu chipsetach. W testach przewaga wydajności iPhone'13 jest ogromna — nawet 35 proc. w stosunku do Galaxy S22. Różnica ta wynika z tego, że urządzenie od Apple wyposażone jest w procesor z ośmioma rdzeniami, w czasie kiedy Samsung korzysta z procesora z sześcioma rdzeniami.

Jasno widać, że iPhone 13 jest w stanie obsłużyć bardziej złożone i wymagające aplikacje oraz zadania bez żadnych przeszkód. To spora przewaga, zwłaszcza dla użytkowników oczekujących maksymalnej wydajności od swojego smartfona.

iPhone 13

iPhone 13

Samsung S22 vs iPhone 13 – aparat fotograficzny

Wielu klientów podczas wyboru smartfona sporą uwagę zwraca na tylny aparat. W przypadku iPhone'a 13 mowa tutaj o aparacie głównym i szerokokątnym. Natomiast Samsung Galaxy S22 to pełny zestaw optyczny, w tym obecność teleobiektywu.

Aparat główny iPhone' 13 ma matrycę o rozdzielczości 12 Mpx, ogniskową 13 mm, otwór przysłony f/2.4 i kąt widzenia 120˚. Samsung Galaxy S22 ma praktycznie takie same parametry: matrycę 12 Mpx, ogniskową 13 mm i kąt widzenia 120 stopni, ale otwór przysłony wynosi f/2.2.

Można więc śmiało rzec, że iPhone 13 generuje znacznie szerszą rozpiętość tonalną — oferuje więcej detali w zacienionych obszarach, np. w trawie bądź drzewach. Ogólnie rzecz biorąc, jakość zdjęć w przypadku obu tych urządzeń jest zbliżona. Niewielką przewagę może mieć iPhone 13, jednak wiele zależy tutaj od preferencji osobistych użytkownika.

Warto odnotować, że Apple iPhone 13 lepiej radzi sobie z redukcją dystorsji, co przekłada się na naturalniejsze i prostsze krawędzie budynków na zdjęciach. W przypadku Samsunga na spory plus jest tendencja do większej dystorsji i tworzenia większych obłości na zdjęciach.

Aparat przedni zarówno w przypadku iPhone'a 13, jak i Samsunga S22 jest bardzo dobry. Niewielką przewagę może mieć ten pierwszy — w kwestii ostrości zdjęć.

Apple iPhone 13 vs Samsung Galaxy s22 – który ma lepszy wyświetlacz?

Bardzo ważną kwestią w smartfonach jest oczywiście wyświetlacz. Pod względem jakości wykorzystanych ekranów S22 i iPhone 13 prezentują zbliżony poziom. Różnice to przede wszystkim jasność i rozdzielczość ekranów.

Apple iPhone 13 to wyświetlacz Super Retina o przekątnej 6.1 cala, oferujący rozdzielczość 1170x2532. Samsung Galaxy S22 posiada Dynamic AMOLED o tej samej wielkości, ale z nieco niższą rozdzielczością 1080x2340.

Galaxy S22 oferuje odświeżanie ekranu o częstotliwości 120 Hz, co może przyciągać niektórych użytkowników. Warto jednak zaznaczyć, że ekran iPhone'a 13, nawet przy 60 Hz działa równie płynnie co flagowiec Samsunga.

Oba te smartfony oferują wyświetlacze o doskonałej jakości, a wybór między nimi zależy od preferencji dotyczących jasności, rozdzielczości i częstotliwości odświeżania ekranu.

Samsung Galaxy S22 vs iPhone 13 – system operacyjny

Bardzo ważnym aspektem jest oczywiście system operacyjny. Wielu użytkowników preferuje poruszanie się w systemie IOS. Chwalony jest on za płynność działania, optymalizacje, a także ekosystem aplikacji dostępnych w App Store.

Smartfon Samsunga działa na Androidzie razem z nakładką One UI. Oba systemy oferują unikalne funkcje — które oprogramowanie jest lepsze to kwestia indywidualnych preferencji. Dla niektórych IOS może być bardziej intuicyjny, w czasie kiedy inni mogą preferować Androida, głównie ze względu na jego większą elastyczność.

Bateria

Zarówno Apple iPhone 13, jak i Samsung Galaxy S22 zyskał na wydajności baterii w porównaniu do swoich poprzedników. W przypadku tego pierwszego mowa tutaj o pojemności 3240 mAh. Natomiast Galaxy S22 ma większą baterię — 3700 mAh. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że flagowiec Samsunga powinien gwarantować dłuższy czas pracy, jednak paradoksalnie to iPhone 13 ma dłuższą żywotność baterii.

Podsumowanie

Wybór pomiędzy iPhone 13 a Galaxy S22 zależny jest od indywidualnych preferencji. Obydwa te urządzenia reprezentują najwyższy poziom technologii. Dla osób, dla których priorytetem jest wydajność urządzenia i baterii Apple iPhone 13 może być lepszym wyborem. W innych aspektach telefony są jednak do siebie zbliżone.

Jeżeli już zdecydujesz się na jeden z tych telefonów z najwyższej półki, to pewnie zainteresują Cię również oryginalne akcesoria GSM:

pixel