Typy wyświetlaczy w smartfonach — porównanie TFT, IPS, OLED, AMOLED

Nowoczesne smartfony to urządzenia o bardzo szerokich możliwościach, zbudowane z różnych podzespołów. Przykładem są wyświetlacze w telefonie, które występują w wielu rodzajach, przeznaczonych do zróżnicowanego wykorzystania. Jakie są typy wyświetlaczy w najpopularniejszych sprzętach? Które z nich są najlepszym wyborem? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.
Wyświetlacze w smartfonach pełnią niezwykle istotną rolę. Dziś to już nie tylko ekrany emitujące tekst. To także elementy do zarządzania całym urządzeniem, spełniające rolę dotykowych paneli. Z tego względu wyświetlacze w telefonie muszą być wykonane bardzo precyzyjnie, zgodnie z zapotrzebowaniem potencjalnych użytkowników. Na rynku dostępne są zróżnicowane typy wyświetlaczy, które sprawdzają się w wielu sytuacjach.
Typy ekranów w smartfonach
Jakie typy wyświetlaczy znajdziemy w nowoczesnych smartfonach? Producenci tacy jak np. Samsung, korzystają z innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają m.in. wydobyć głębie kolorów czy nasycony kontrast i balans bieli. Jakie są najpopularniejsze ekrany?
- Wyświetlacz TFT — Thin Film Transistor, czyli wyświetlacz transformatorowy, składający się z krzemu i wodoru.
- Wyświetlacz IPS - In-Plane Switching, który spotykany często w monitorach LCD. Ma szeroki kąt widzenia i bardzo dobre odwzorowanie barw.
- Wyświetlacz OLED – ekran Organic Light Emitting Diod, który bazuje na diodach ze związków organicznych. Jest najpopularniejszym rodzajem wyświetlaczy w telefonach.
- Wyświetlacz AMOLED - Active-Matrix Organic Light Emitting Diode, czyli pochodna OLED, która posiada stabilizację zarządzania poszczególnymi pikselami. Coraz więcej nowoczesnych smartfonów ma właśnie taki ekran.
Rozdzielczość i rozmiar wyświetlacza — jakie są najbardziej popularne?
Jeżeli chodzi o ekrany, to niezwykle istotna jest rozdzielczość i rozmiar wyświetlacza. Zajmijmy się na początku tym drugim parametrem. Ekrany telefonów rozrastały się na przestrzeni lat. W pewnym momencie osiągnęły nawet 7 cali (przypominające tablety, posiadające rysiki), jednak tendencja ta w ostatnim czasie dość wyhamowała. Nikt nie wróci do 4-calowych wyświetlaczy. Jakie są te najpopularniejsze? Mające powyżej 6 cali. Wyświetlacze w telefonie, które spotkamy najczęściej to 6,3 cala, 6,4 cala i 6,5 cala. To prawie połowa współczesnej produkcji!
Nie oznacza to jednak, że większy wyświetlacz zawsze zapewni nam większą szczegółowość. Coraz więcej nowoczesnych smartfonów (wyposażonych w ekrany z najwyższej półki) posiadają już możliwość wyświetlania obrazów o wyższej jakości niż FullHD (1920 × 1080). Aktualnie najpopularniejsze z tych ekranów pokazują szczegóły na poziomie QHD i QHD+ czyli kolejno 2560 × 1440 pikseli (jak oryginalny wyświetlacz Motorola Moto G200) i 3200 × 1800 pikseli. W smartfonach z niższej półki standard to wspomniana jakość FullHD.
Warto mieć na uwadze, że do wyświetlaczy najczęściej dobierane są szkła i folie, które zabezpieczają je przed uszkodzeniem. Chociaż do najpopularniejszych modeli można dokupić nowy ekran (przykładem są części Samsung do tych smartfonów), to jednak dużo lepiej wymienić szybkę kosztującą kilkadziesiąt złotych niż kilkusetzłotowy wyświetlacz.
Technologia HDR — co to jest?
Nowoczesne smartfony takie jak te produkcji firmy Samsung posiadają system wyświetlania obrazu w tzw. technologii HDR, czyli High Dynamic Range. Co to oznacza? Czym jest taki ekran? Technologia HDR zapewnia wyświetlanie szerokich i niezwykle dynamicznych ujęć. Zwiększa zakres między tonami jasnymi i ciemnymi, dzięki czemu widok staje się bardziej ostry i wyrazisty. Jaskrawość ta jest bardzo ciekawa i świetnie sprawdza się np. w oglądaniu wideo czy graniu w gry.
Typy wyświetlaczy z technologią HDR to OLED i AMOLED. Posiadają one możliwość emisji bardzo dynamicznych obrazów, które wręcz „żyją”. HDR AMOLED przy rozdzielczości 4K to sposób na znaczną poprawę jakości wyświetlanych na ekranie materiałów multimedialnych, zdjęć itd.
Rodzaje ekranów dotykowych – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wyświetlacze w telefonie to nie tylko zróżnicowana rozdzielczość, wielkość i kolorystyka, ale też inne podejście do kwestii dotykowej obsługi. Praktycznie wszystkie nowoczesne urządzenia są bowiem obsługiwane przez dotyk, jednak każdy z nich może mieć inną czułość obsługi lub zwiększoną funkcjonalność. I tak np. technologia Super Sensitive Touch umożliwia pracę z urządzeniem także w rękawiczkach. Spotkamy je w nowych Nokiach, Huaweiach czy Samsungach.
Dwa najpopularniejsze typy ekranów to oporowe i pojemnościowe wyświetlacze w smartfonach. Pierwsze typy wyświetlaczy składają się z dwóch warstw. Podczas dotyku dochodzi do wytworzenia oporu elektrycznego, który z kolei przekłada się na określoną czynność urządzenia. Pojemnościowe wyświetlacze w telefonie są za to bardziej czułe. Dlaczego? Opór elektryczny natychmiast pojawia się w miejscu dotknięcia ekranu, czym wzbudza natychmiast funkcjonalność sprzętu. Nie ma on dwóch osobnych warstw.
Który z nich będzie lepszy? W przypadku chęci działania szybkiego, sprawnego i wszechstronnego, warto postawić na telefony z pojemnościowym ekranem, wyposażone w dodatkowe funkcje jak wspomniane Super Sensitive Touch czy Finger Sense.
Wyświetlacze OLED i AMOLED – porównanie
Producenci stosują różne ekrany w smartfonach. Różnice są dość znaczne i z pewnością możesz dostrzec je gołym okiem. Porównajmy dwa aktualnie najpopularniejsze typy wyświetlaczy, czyli OLED i AMOLED. Czym się różnią? Wyświetlacze OLED to typ, który zapewnia bardzo wysoką jakość obrazu, bazującą na dość rozbudowanym kontraście. Ze względu na mniejszą jasność ma niższe zapotrzebowanie na energię i jest bardziej energooszczędny.
AMOLED posiada z kolei aktywną matrycę o wysokim nasyceniu i jasności. Chociaż jego kontrast jest niższy, to barwy są żywe i idealnie odwzorowane. Zapewnia szybką reakcję i lepsze odświeżanie, dzięki czemu jest bezpieczny dla oczu. AMOLED jest jednak niestety dość wymagający, jeżeli chodzi o energię i znacznie obciąża baterię telefonu.
Jaki jest najlepszy wyświetlacz w telefonie?
Przede wszystkim musi pasować nam. Powinien być wykonany w nowoczesnej, dbającej o wzrok technologii. Ważna jest wysoka rozdzielczość i funkcjonalność, która ułatwi komfortowe korzystanie ze sprzętu. Spójrzmy też na wielkość urządzenia. Lepiej nie inwestować dziś w smartfony, które posiadają ekran mniejszy niż 6 cali i nie wyświetlają dobrze obrazu w jakości FullHD.