Zamów do godziny 15:00 a paczkę nadamy dziś!
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Samsung S20 FE 5G - recenzja

2023-12-12

Czy telefon ze średniej półki cenowej może zapewniać porównywalne wrażenia z użytkowania jak flagowiec? To pytanie zadała sobie marka Samsung, po czym wprowadziła na rynek Samsung Galaxy S20 Fan Edition. Czy eksperyment się udał?

Wygląd i design telefonu z serii Fan Edition

Samsung Galaxy S20 FE 5G to telefon, który łączy minimalistyczny design z niezwykle oryginalną kolorystyką (nie, czarnej wersji nie ma!). Niewątpliwie wzrok najbardziej przykuwa wersja brzoskwiniowa, a także miętowa, lawendowa i czerwona. Mamy zatem przyjemną w dotyku obudowę z matowego wzmocnionego poliwęglanu, która nie jest zbyt podatna na odciski palców oraz drobne zarysowania. Obudowa z tworzywa sztucznego jest odporna na pył i wodę zgodnie ze standardem IP68. Całość dopełnia, płaski wyświetlacz o przekątnej 6,5" z wycięciem na przedni aparat i głośnik, do którego można łatwo dopasować hartowane szkło lub folię ochronną, leciutko wystająca prostokątna wyspa z aparatami i zaokrąglone krawędzie ze zgrabnymi przyciskami.

Niby wszystko fajnie, ale nie jest to klasa premium, więc nie znajdziemy tu takich smaczków jak choćby zaokrąglony ekran lub szklane wykończenie, znane z flagowców z serii Galaxy S od Samsunga. Ramki wokół ekranu też nie są tak wąskie, jak można byłoby tego oczekiwać. Oczywiście dość klasyczny design, nie licząc nietypowej kolorystyki, sprawia, że choć minęło już trochę czasu od premiery tego modelu, to telefon wciąż wygląda nowocześnie.

Wyświetlacz Samsung Galaxy S20 FE 5G

Mocnym punktem modelu Samsung Galaxy S20 FE 5G jest znakomity wyświetlacz Super AMOLED o rozdzielczości 2400 x 1080 pikseli, z odświeżaniem na poziomie 120 Hz. W efekcie mamy panel o wysokiej jakości obrazu, zapewniający żywe kolory, głęboką czerń i imponującą jasność, a także płynne przewijanie, które przekłada się na lepsze wrażenia z użytkowania telefonu, zarówno w słoneczny dzień, jak i podczas korzystania z urządzenia nocą.

W zasadzie można przyczepić się tylko do faktu, że odświeżanie ekranu nie jest adaptacyjne, co oznacza, że częstotliwość odświeżania nie dopasowuje się dynamicznie do rodzaju treści wyświetlanych na ekranie. W efekcie może to prowadzić do szybszego wykorzystania baterii.

Smartfon posiada tryb Always on Display, dzięki któremu na wygaszonym ekranie stale wyświetla się godzina, data, poziom naładowania baterii i inne przydatne informacje, co naszym zdaniem jest bardzo wygodne i użyteczne. Ochronę wyświetlacza zapewnia z kolei Corning Gorilla Glass 3.

Aparaty fotograficzne w smartfonie Galaxy S20 FE 5G

Współczesne smartfony w coraz mniejszym stopniu różnią się od siebie w zakresie wyglądu czy oprogramowania. Jednak to, co niezmiennie wyróżnia telefony z górnej półki to technologia związana z fotografią. Czy Samsung Galaxy S20 FE 5G może konkurować pod tym względem z flagowcami?

Model wyposażony jest w trzy tylne aparaty - aparat główny 12 MP z jasną przysłoną F1.8, ultraszerokokątny obiektyw 12 MP oraz teleobiektyw 8 MP, jak również w przedni aparat - 32 MP. Mamy też do dyspozycji użytkownika 3-krotny zoom optyczny, 30-krotny zoom cyfrowy, tryb nocny, stabilizację obrazu Super Steady i tryb portretowy Live Focus.

Zestaw spisuje się całkiem dobrze, przy czym główny aparat wypada zdecydowanie najlepiej. Zdjęcia wykonywane w warunkach dobrego oświetlenia, zarówno głównym aparatem, jak i pozostałymi obiektywami, mają ładne kolory i duży poziom szczegółowości, nieźle wypadają też nagrania wideo. Można być też zadowolonym z aplikacji aparatu. Oczywiście fotografie wykonane z zastosowaniem 20 lub 30-krotnego zoomu nie rzucają na kolana, podobnie jak zdjęcia nocne wykonywane z pomocą obiektywu ultraszerokokątnego. Szczególnego wrażenia nie robią też filmiki nagrywane wieczorami i nocą.

Możemy jednak śmiało powiedzieć, że jakość zdjęć jest zadowalająca, jeśli używamy smartfon do robienia fotografii na własny użytek oraz ich publikacji w mediach społecznościowych. Ich jakość nie jest jednak na tyle imponująca, aby stawiać Samsung Galaxy S20 FE 5G na równi z flagowcami od Samsunga, które mają do zaoferowania w tym zakresie znacznie więcej.

Samsung Galaxy S20 FE 5G

Autorstwo: X-SHLIED, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Samsung Galaxy S20 FE 5G - wydajność i oprogramowanie

Ogromny atut prezentowanego telefonu od Samsunga stanowi procesor Qualcomm Snapdragon 865, który zastąpił problematycznego Exynosa 990, który mocno się nagrzewał i szybko zużywał energię. Mamy też 6 GB RAM i system Android 10 z nakładką One UI 2.5. Efekt? Smartfon działa płynnie, sprawnie, animacje się nie przycinają i tym samym sprzęt jest bardzo przyjemny w codziennym użytkowaniu. Telefon świetnie radzi sobie z obsługą aplikacji i gier, zapewnia też wiele przydatnych funkcji i szerokie możliwości personalizacji.

Czas pracy i ładowania Samsung Galaxy S20 FE 5G

Bateria o pojemności 4500 mAh zapewnia solidne wsparcie dla codziennego użytkowania. Śmiało można liczyć na cały dzień użytkowania smartfonu ze średnią intensywnością. Smartfon obsługuje szybkie ładowanie przewodowe (do 25W) oraz ładowanie bezprzewodowe (do 15W), co jest wygodnym udogodnieniem dla użytkowników, choć ładowanie indukcyjne nie jest szczególnie wydajne.

Rozczarowanie może powodować dołączona do zestawu ładowarka 15 W, która nie jest w stanie obsłużyć szybkiego ładowania. Zasilacz o większej mocy, który to potrafi, trzeba zakupić we własnym zakresie. W każdym razie dostępny w zestawie zasilacz ładuje baterię do pełna w około 2 godziny, a szybszym ładowaniem będzie można się cieszyć jedynie dzięki lepszej ładowarce, na przykład takie jak Samsung Super Fast Charge.

Zobacz również:

Samsung Galaxy S20 FE 5G - mocne i słabe strony

Podsumowując, na plus Samsung Galaxy S20 FE 5G trzeba zaliczyć ponadczasowy design, choć w oczach niektórych wygląd urządzenia mogą psuć plastikowe plecki. Atutem smartfona jest znakomity wyświetlacz AMOLED oraz długo wyczekiwany przez użytkowników procesor Qualcomm Snapdragon 865. Mamy też dobrą baterię i bezprzewodowe ładowanie, które jeszcze nie jest standardem w telefonach ze średniej półki cenowej, pyłoszczelną i wodoszczelną obudowę, hybrydowy dual SIM z miejscem dla microSD, wsparcie dla technologii 5G, doskonałe głośniki stereo i naprawdę zadowalającą jakość zdjęć. W tym miejscu warto wspomnieć o funkcji DeX, dzięki której można do smartfonu podłączyć monitor lub telewizor, tak aby pracować na nim, jak na komputerze, z pomocą klawiatury i myszki, a także o funkcji Quick Share, ułatwiającej szybkie przesyłanie dużych plików, a tym samym dzielenie się zdjęciami i filmami. Samsung Galaxy S20 FE 5G nadaje się też do grania.

Słabszym punktem Samsung Galaxy S20 FE 5G może być optyczny czytnik linii papilarnych, który nie zawsze precyzyjnie reaguje na dotyk opuszka, przez co może frustrować użytkownika i w dodatku w naszej ocenie jest umieszczony nieco za nisko, by korzystanie z niego było wygodne. Dużo lepiej działa rozpoznawanie twarzy, więc chcąc wykorzystywać biometrię do ochrony smartfona, ten drugi wariant może być lepszym wyborem. Pewną niedogodnością może być też brak 3.5 mm jacka audio, które pozwala na podłączanie przewodowych słuchawek i głośników. Słabo wypada także dołączona do zestawu ładowarka, która nie obsługuje szybkiego ładowania.

Czy warto kupić Samsung Galaxy S20 FE 5G?

Samsung Galaxy S20 FE 5G to dobry wybór dla tych, którzy poszukują smartfona z zaawansowanymi funkcjami, spełniającego wysokie wymagania, a jednocześnie nie chcą wydawać dużych pieniędzy na flagowe modele od Samsunga. Mimo, że nie jest to flagowiec, to ma wiele elementów charakterystycznych dla droższych modeli, które zadowolą wielu użytkowników.

Choć od premiery smartfona minęło już kilka lat, to nadal jest to sprzęt godny uwagi, który nie rozczarowuje. Wątpliwości może budzić jedynie fakt, że nie wiadomo jak długo model FE będzie miał pełne wsparcie Samsunga.

Zobacz również:

pixel