Jak działa ładowarka indukcyjna?
Jeszcze do niedawna telefony ładowane były standardowymi ładowarkami wpinanymi w gniazdo telefonu. Jednak rozwój technologii dał nowe możliwości. Dzisiaj smartfony mają pojemniejsze baterie pozwalające zasilać duże ekrany nawet przez kilka dni. Ładowarki do telefonów musiały stać się wydajniejsze, aby szybko uzupełniać energię w smartfonie. Użytkownicy gadżetów elektronicznych wymusili także na producentach zwiększenie wygody podczas ładowania. Tak powstały ładowarki indukcyjne, które nie potrzebują wpinania kabla w gniazdo smartfona. Wystarczy położyć swój sprzęt na odpowiedniej podstawce.
Zasada działania ładowarki indukcyjnej
Ładowarka indukcyjna charakteryzuje się tym, że nie musisz jej podłączać bezpośrednio do gniazda smartfona. Urządzenie wykorzystuje zjawisko indukcji magnetycznej, czyli generowania pola magnetycznego i przesyłania ładunku elektrycznego. W ładowarce znajduje się cewka elektromagnetyczna, która wytwarza pole magnetyczne. Powstałe zjawisko przesyła prąd bezpośrednio do telefonu. Warunkiem jest to, że smartfon również musi być wyposażony w cewkę elektromagnetyczną.
Zarówno ładowarka indukcyjna do Samsunga, jak i do smartfonów innych producentów działa w taki sam sposób. Urządzenia te stosuje się także do zasilania smartwatch'a i słuchawek bezprzewodowych.
Czy każdy telefon można naładować ładowarką indukcyjną?
Jeżeli nie jesteś pewien, czy Twój smartfon obsługuje ładowarkę indukcyjną, to sprawdź jego dane techniczne. Nie każdy sprzęt może być ładowany indukcyjnie. W smartfonie musi znajdować się wcześniej wspomniana cewka elektromagnetyczna.
Nie kupuj w ciemno ładowarki indukcyjnej do telefonu, bo może okazać się, że Twój model jej nie obsługuje. W taką technologię ładowania wyposażone są głównie flagowe modele smartfonów. Przed zakupem ładowarki indukcyjnej sprawdź, czy jest ona kompatybilna z Twoim sprzętem. Mimo że smartfon będzie wyposażony w cewkę elektromagnetyczną, to może nie obsługiwać danego modelu ładowarki, bo producenci stosują różne technologie produkcji.
Ładowarka indukcyjna do Apple - jaką kupić, aby nie żałować?
Najnowsze ładowarki indukcyjne do Apple potrafią naładować sprzęt z nadgryzionym jabłkiem w logo nawet w godzinę. Niestety nie są one dodawane do zestawu ze smartfonem. Nowa polityka marketingowa Apple'a sprawiła, że do nowego iPhone'a dostaniesz jedynie dedykowany kabel.
Jeżeli chcesz szybko, sprawnie i bezproblemowo ładować swojego iPhone'a, to potrzebujesz mocnej ładowarki. Wybierz tę o mocy co najmniej 18 W. Pamiętaj także, że wymagany jest zasilacz USB typu C. Najlepiej jest kupić ładowarkę indukcyjną, dzięki której naładujesz nie tylko smartfona, ale również AirPods'y i Apple Watch'a. Dobra ładowarka indukcyjna do Apple to wydatek około 100-200 zł.
Warto jednak wybrać lepszy sprzęt, który zapewni szybkie ładowanie. Nie kupuj tanich zamienników, bo możesz zniszczyć swoje gadżety. Słabej jakości ładowarka indukcyjna do Apple nie tylko będzie długo ładowała smartfona, ale również może zniszczyć baterię i powodować przegrzewanie się obudowy.
Ładowarka indukcyjna do Samsunga - uważaj na tanie podróbki
Nie od dziś wiadomo, że warto kupować wysokiej klasy markowy sprzęt firmy Samsung. Ładowarka indukcyjna tego producenta charakteryzuje się wysoką wydajnością. Przez wiele lat firma udoskonalała swoje produkty i dzisiaj każdy użytkownik może cieszyć się wysokiej jakości sprzętem, który bardzo rzadko ulega awarii.
Uważaj jednak na tanie podróbki niewiadomego pochodzenia. Niektóre Chińskie zamienniki mogą zniszczyć Twojego smartfona. Pamiętaj, że ładowanie sprzętu ładowarką niewiadomego pochodzenia sprawi, że stracisz gwarancję. W przypadku awarii producent może odmówić naprawy telefonu.
Tanie podróbki również szybko się psują. Zrobione są z najtańszych materiałów i ich obudowa często pęka. Zdarzają się przypadki, że przy dłuższym użytkowaniu ładowarka się spala. W niektórych sytuacjach może dojść do pożaru. Kupując oryginalny sprzęt, masz pewność, że nie stanie się nic złego, a ładowarka przez długi czas będzie sprawna.
Oryginalna ładowarka indukcyjna do Samsunga umożliwia bezpieczne i szybkie ładowanie smartfonów z serii S bez potrzeby rozplątywania kabli. Wysokiej jakości stacja ładująca dobrze się prezentuje i jest ozdobą każdego nowoczesnego biurka.
Czy warto ładować sprzęt ładowarką indukcyjną?
Ładowarki indukcyjne zwykle są trochę wolniejsze niż ich tradycyjne odpowiedniki. Jednak wszystko zależy od modelu, bo słabej jakości standardowa ładowarka będzie dużo wolniejsza niż markowa indukcyjna. Jeżeli zależy Ci na szybkim ładowaniu, to kupuj oryginalny sprzęt.
Zasadniczo warto wyposażyć się w dwa typy ładowarek. Indukcyjna może być zawsze podłączona do sieci i leżeć w miejscu, w którym najczęściej przebywamy. Wtedy wystarczy po każdym użyciu położyć smartfon w miejsce do ładowania. Postępując w ten sposób, będziesz pewien, że Twój sprzęt jest zawsze gotowy do użycia i pełen energii.
W podróży lepiej sprawdza się tradycyjna ładowarka, bo w trakcie ładowania możesz korzystać ze smartfona. Są jednak indukcyjne wbudowane w uchwyt samochodowy. Takie rozwiązanie na pewno jest dużo wygodniejsze niż tradycyjny uchwyt ze standardowym ładowaniem.
Podsumowanie - wady i zalety ładowarek indukcyjnych
Zalety:
-
Najważniejszą zaletą ładowarek indukcyjnych jest wygoda użytkowania. Wystarczy położyć smartfona na podstawce.
-
Ładowarki indukcyjne rzadziej się niszczą, bo przeważnie ciągle ustawione są w tym samym miejscu. W ich tradycyjnych odpowiednikach często uszkadza się wtyczka.
-
Mają ciekawy design i mogą przybrać formę ozdoby stawianej na biurko.
-
Jest bezpieczna dla dzieci, bo nie posiada dodatkowych przewodów. Jedynie kabel zasilający podłączony jest do sieci elektrycznej.
Wady:
-
Wolniej ładują telefon, ponieważ zamiana prądy w pole elektromagnetyczne powoduje straty energii.
-
W trakcie ładowania nie możesz korzystać ze smartfona.
-
Podczas dłuższego ładowania mogą się nagrzewać.
Wszystkie ładowarki mają swoje wady i zalety. Nie znajdziesz na rynku uniwersalnego sprzętu, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Warto jednak czasami kupić droższy sprzęt, bo w dłuższej perspektywie okaże się bardziej opłacalny.