Google Pixel 6 - recenzja
Na rynku mobile dostępnych jest mnóstwo doskonałych smartfonów znanych marek. Czasem jednak najbardziej popularne propozycje nie spełniają naszych oczekiwań i dlatego poszukujemy mniej oczywistych rozwiązań. Jednym z nich może być model Google Pixel 6. Co to za telefon i czy warto w niego inwestować?
Flagowy telefon od Google
Google Pixel 6, podobnie jak wcześniejsze modele z tej serii powstały jako odpowiedź technologicznego giganta z Mountain View na flagowce takich marek jak Apple, Samsung czy Xiaomi. Niestety poprzednie generacje smartfonów z serii Pixel przyniosły użytkownikom sporo rozczarowań. Czy Pixel 6, a także Pixel 6a i Pixel 6 Pro poszły krok naprzód? Zdania użytkowników są mocno podzielone.
Design Google Pixel 6
Bez wątpienia oczekiwania użytkowników zostały spełnione odnośnie bardziej nowoczesnego designu. Rzeczywiście telefon wygląda świetnie i dość nietypowo, w porównaniu z innymi smartfonami dostępnymi w sprzedaży.
Na szczególną uwagę zasługuje wyspa z aparatami, która jest rozciągnięta na całej szerokości obudowy, co nie tylko daje ciekawy efekt wizualny, ale też sprawia, że telefon leżący na płaskiej powierzchni nie kołysze się, co jest rzadkością w przypadku współczesnych smartfonów. Mamy też fajne kolory plecków, często kontrastujące z czarnymi, matowymi krawędziami. Co dalej?
Ekran jest pokryty szkłem Gorilla Glass Victus, a plecki szkłem Gorilla Glass 6, więc całość nie tylko doskonale się prezentuje, ale też jest odporna na uszkodzenia powstające w codziennym użytkowaniu.
Oczywiście obudowa może być nieco śliska i telefon może przypadkowo wysunąć się z dłoni, więc warto dopasować do telefonu etui, na przykład Google Pixel 6 PC Case w pięknym cukierkowo różowym odcieniu lub etui na Google Pixel 6 Spigen Rugged Armor w klasycznej czerni, które poprawi chwyt urządzenia i jednocześnie zabezpieczy je dodatkowo przed ewentualnymi uszkodzeniami.
Po lewej: etui Google Pixel 6 Case różowe Cotton Candy, po prawej: Etui na Google Pixel 6 Spigen Rugged Armor czarne
Wróćmy jednak do recenzji Google Pixel 6. Przyciski są w nim estetyczne i wygodne w użytkowaniu, choć nietypowe może być zamienienie kolejności przycisku blokady ekranu z przyciskiem głośności, w porównaniu do klasycznie stosowanego układu w innych smartfonach, więc trzeba się do tego przyzwyczaić. Warto w tym miejscu dodać, że Pixel 6 posiada certyfikat IP68. Na pewno na jakość wykonania nie można narzekać.
Co ciekawe, Google Pixel 6 to prawdopodobnie pierwszy model telefonu na świecie, który został wprowadzony do sprzedaży w zestawie bez ładowarki - w pudełku znalazł się tylko smartfon, kabel ładujący USB-C oraz przyrząd do wyjmowania karty SIM.
Dopiero później inne marki poszły tym samym tropem. Google Pixel 6 to także pierwszy smartfon z systemem Android 12. Należy zwrócić uwagę na to, że telefony Google Pixel jako jedne z nielicznych posiadają czystą wersję Androida, bez jakichkolwiek dodatków, podobnie jak telefony marek Motorola i Nokia.
Dodatkowo producent gwarantuje długi okres aktualizacji systemu i bezproblemową dostępność nowych wersji Android. Google deklaruje aktualizacje co najmniej do lipca 2025 roku i poprawki bezpieczeństwa przynajmniej do lipca 2027 roku.
Parametry techniczne Google Pixel 6
W Google Pixel 6 zastosowano świetny procesor Google Tensor wspomagany dużą pamięcią RAM. Według danych producenta wydajność tego procesora jest o około 80% większa niż w przypadku chipsetu zastosowanego w Google Pixel 5. Telefon świetnie radzi sobie nawet w przypadku obsługi wymagających gier.
Jeśli chodzi o wyświetlacz to mamy tutaj płaski wyświetlacz OLED o przekątnej 6,4", rozdzielczości Full HD+ 2400 x 1080 pikseli i częstotliwości odświeżania ekranu 90 Hz oraz obsłudze HDR10+.
Nie jest źle, użytkując ten telefon, nie można być zawiedzionym, ale jednoczenie trzeba zauważyć, że opisywany model w tym zakresie nie wyróżnia się na tle innych telefonów tej samej klasy. Przeciwnie - można znaleźć konkurencyjne modele o lepszych parametrach, dostępne w podobnych cenach.
Pewnym rozczarowaniem jest też to, że czytnik linii papilarnych jest skanerem optycznym a nie ultradźwiękowym, jak choćby we flagowcach Samsunga, więc odblokowywanie ekranu nie działa tak szybko i niezawodnie jak można byłoby oczekiwać.
Użytkownicy smartfona Google Pixel 6 mogą korzystać z szybkiego ładowania w technologii Fast Charge. Do połowy pojemności akumulator ładuje się w około 30 minut, natomiast na pełne naładowanie potrzeba niewiele ponad 2 godzin. To dobry wynik w porównaniu z innymi smartfonami.
Ponadto użytkownicy mają do dyspozycji bezprzewodowe ładowanie oraz odwrotne ładowanie bezprzewodowe. Dzięki temu ostatniemu można naładować rozmaite akcesoria, jak choćby słuchawki bezprzewodowe.
Bateria o pojemności 4614 mAh jest zupełnie wystarczająca i bez problemu pozwala na intensywne korzystanie z telefonu przez co najmniej dobę. Czas pracy nie jest więc rozczarowujący.
Głośniki stereo odtwarzają dźwięki czysto, ale nie generują wyjątkowych wrażeń akustycznych.
Aparaty fotograficzne w Google Pixel 6
W Google Pixel 6 mamy również zestaw zupełnie nowych aparatów.
Z tyłu mamy aparat główny 50 Mpix, z przysłoną f/1.85 i aparat ultraszerokokątny 12 Mpix z przysłoną obiektywu f/2.2. Mamy też wbudowaną lampę błyskową i optyczną stabilizację obrazu. Aparat przedni to 8 Mpix kątem widzenia 114°.
Jeśli chodzi o rozdzielczość nagrywania wideo, to Google Pixel 6 zapewnia UHD 4K do 60 kl./s. Do dyspozycji jest zaledwie dwukrotny cyfrowy zoom, nie ma też teleobiektywu, ale i tak zdjęcia są przyzwoite - mają odpowiednią ostrość, szczegółowość, dobry balans bieli, właściwe nasycenie kolorów bliskie naturalnemu. Tryb nocny też działa poprawnie.
Dobrze działa magiczna gumka, która pozwala usunąć wybrane obiekty na zdjęciach. Ciekawe efekty pozwala też osiągnąć długi czas naświetlania i funkcja dynamicznego ruchu.
Oprogramowanie pozwala korzystać z ciekawych funkcji na przykład Magic Eraser, czyli automatycznego rozpoznawania dodatkowych obiektów na obrazie, Real Tone, czyli funkcji odpowiedzialnej za poprawę odcienia skóry czy też Face Unblur, które zapewnia wyraźniejsze wyświetlanie twarzy dzięki połączeniu obrazu z obiektywu głównego i z obiektywu ultraszerokokątnego.
Zdjęcia i wideo wykonywane tym telefonem mają bardzo dobrą jakość, ale o ile do niedawna smartfony od Google przodowały w kwestii możliwości fotograficznych, przykładowo w zakresie wykonywania zdjęć w warunkach słabego oświetlenia, to dziś takie marki jak Samsung czy Apple, mocno wyprzedziły Google i dlatego choć zestaw aparatów jest przyzwoity, to z pewnością nie wywołuje efektu "wow".
Czy warto kupić Google Pixel 6?
Recenzja smartfona z pewnością nie pozostawia wątpliwości, że Google Pixel 6 to dobry, ale jednocześnie niczym niewyróżniający się smartfon.
W wielu krajach, w tym w Polsce, nie ma oficjalnej dystrybucji Google Pixel 6 i prawdę mówiąc nie warto starać się o nabycie tego telefonu. Zarówno flagowce od innych producentów, jak i nawet bardziej budżetowe wersje telefonów ze średniej półki mają często duże więcej do zaoferowania.
Są wprawdzie takie funkcjonalności jak bezprzewodowe ładowanie i ładowanie z opcją ładowania zwrotnego, w miarę precyzyjny czujnik odcisków palców czy bardzo dobry własny procesor Google, ale nie ma za to takich opcji jak choćby rozpoznawanie twarzy czy teleobiektyw - ten ma dopiero wersja Google Pixel 6 Pro.
Google Pixel 6 może być atrakcyjny jedynie dla tych, którzy cenią sobie system operacyjny Android bez żadnych dodatków, a także dla fanów smartfonów z linii Google Pixel, ale biorąc pod uwagę inne kwestie lepiej mimo wszystko pomyśleć o innym telefonie.
Nic dziwnego, że Google nie zdecydowało się na szeroką dystrybucję tego telefonu, podczas gdy kolejne generacje - Google Pixel 7 i Google Pixel 8 są już dostępne w sprzedaży również w Polsce.
Szukasz części do telefonów lub akcesoriów GSM? Na telesalon.pl znajdziesz: