Dlaczego telefon szybko się rozładowuje? Poznaj najczęstsze powody!
Zauważyłeś, że Twój smartfon coraz częściej się rozładowuje i musisz nosić ze sobą ładowarkę, aby zapewnić stałe doładowanie energii? Nie tylko Ty masz taki problem. Wiele osób narzeka, że bateria w telefonie szybko się rozładowuje. Niektórzy nawet po kilku miesiącach od zakupu nowego smartfona zauważają znaczne pogorszenie wytrzymałości akumulatora. Dlaczego tak się dzieje i jak się przed tym bronić? Odpowiadamy.
Dlaczego bateria w telefonie szybko się rozładowuje?
Powodów tego, że bateria w telefonie szybko się rozładowuje, może być wiele. Nowoczesne baterie w smartfonach powinny mieć wydłużoną żywotność, jednak nie wszyscy producenci zwracają uwagę na dobrą jakość akumulatora. Polityka marketingowa niektórych firm zakłada, że słaba wytrzymałość baterii sprawi, że klienci częściej będą kupowali nowe akumulatory i nowsze smartfony. To z kolei przekłada się na zysk producenta.
Innym powodem szybkiego rozładowywania baterii w telefonie jest działanie zbyt dużej ilości aplikacji. Możesz nawet nie wiedzieć, że Twój smartfon ma ciągle włączone kilka programów działających w tle. Niektóre systemy pokażą Ci, jakie aplikacje zużywają najwięcej energii. Zainstaluj na przykład darmowe oprogramowanie Battery Saver lub Accu Battery a będziesz wiedział jakie aplikacje najbardziej wpływają na zużycie baterii. W razie potrzeby możesz niepotrzebnie działające programy wyłączyć.Bateria w telefonie szybko się rozładowuje również dlatego, że mogła ulec uszkodzeniu. Używanie ładowarek niewiadomego pochodzenia i tanich zamienników prowadzi do przegrzania ogniwa i uszkodzenia akumulatora. Najlepiej korzystać z oryginalnej ładowarki. Jeżeli nie masz takiej możliwości, to dobierz ładowarkę o takich samych parametrach jak oryginalna.
Jak zapobiec szybkiemu rozładowywaniu się smartfona?
Nieważne czy to bateria do Samsunga, iPhone'a, Huawei'a czy LG - każda wymaga odpowiedniego użytkowania. Aby akumulator był w odpowiedniej kondycji, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Najnowsze litowo-jonowe ogniwa pozwalają na doładowywanie smartfona w każdej chwili. I powinieneś z tego korzystać, dlatego warto wyposażyć się w ładowarkę indukcyjną i za każdym razem, gdy nie korzystasz z telefonu, odkładaj go na wygodną podstawkę. Baterie używane kilkanaście lat temu musiały być rozładowywane praktycznie do końca i ładowane do pełna, inaczej powstawał tak zwany „efekt pamięci". Polegał on na tym, że bateria zapamiętywała ostatni poziom naładowania. Po podłączeniu do ładowarki przy poziomie naładowania ogniwa na przykład 30% można było naładować akumulator do pełna, ale maksymalne rozładowanie pozostawało na poziomie 30%. Aktualnie ogniwa nie lubią, gdy się dopuszcza do maksymalnego rozładowania i naładowania. Aby przedłużyć żywotność akumulatora, najlepiej ładować przy poziomie około 30% i przerywać ładowanie przy stanie 90%. Warto wyposażyć się w power banka lub w stację dokującą i ładować telefon także w podróży.
Dobrym zwyczajem jest oszczędzanie energii. Sprawi to, że nie tylko smartfon będzie działał dłużej, ale również bateria będzie w lepszej kondycji. Oszczędzanie prądu nie jest takie trudne. Przede wszystkim regularnie wykonuj te czynności:
- włącz automatyczną jasność ekranu,
- wyłączaj programy,których aktualnie nie używasz,
- odinstaluj zbędne aplikacje,
- wyłącz funkcje, które aktualnie nie są Ci potrzebne (takie jak Wi-Fi, Bluetooth, dane o lokalizacji, dane komórkowe),
- korzystaj z różnych trybów oszczędzania energii.
Pamiętaj, że zarówno Twój telefon, jak i bateria nie lubią niskich i wysokich temperatur. W zimie noś telefon schowany głęboko pod kurtką. Z kolei latem nie wystawiaj smartfona na działanie promieni słonecznych.
Kiedy i jak wymienić baterię w telefonie?
Kwestia wymiany baterii w telefonie to indywidualna sprawa. Każde ogniwo powinno wytrzymać około dwóch lat. Niektóre akumulatory potrafią działać bez zarzutu nawet do pięciu lat. Starsze modele smartfonów, mimo że miały baterie o mniejszej pojemności, to zdarzało się, że pracowały dłużej niż najnowsze. Wszystko dlatego, że miały mniejsze wyświetlacze a ich procesory i podzespoły nie potrzebowały do pracy tyle energii.
Przykładowo w starszym modelu Samsung S3, bateria będzie wymagała wymiany po mniej więcej trzech latach użytkowania. Jednak zdarzały się modele wyposażone w akumulator, który wytrzymał nawet pięć lat. Od premiery tego smartfona minęło już ponad osiem lat, a nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Jego odnowioną wersję można kupić na popularnych portalach aukcyjnych. Jeżeli potrzebujesz zasilania do modelu Samsung S3, bateria wyniesie Cię około 35 zł. Jest to nieduża cena, zwłaszcza że w zamian otrzymasz ponad 2000 mAh pojemności.
Wymiana baterii w starszych modelach nie jest problematyczna. Wystarczy zdjąć tylną pokrywę i wymienić ogniwo. W nowszych typach użytkownik nie ma dostępu do wnętrza smartfona i sam nie wymieni baterii. Nawet jeżeli wiesz jak to zrobić, to lepiej udaj się do serwisu, który potrafi zmienić akumulator w sposób profesjonalny. W przypadku zerwania plomby umieszczonej wewnątrz smartfona stracisz gwarancję.
W przyszłości pewnie będzie można liczyć na akumulator, który zapewni działanie smartfona przez kilka dni. Na razie jednak trzeba dbać o baterię, aby zapewniła optymalną pracę przez długi czas. Dla własnej wygody i w celu wydłużenia żywotności ogniwa wyposaż się w dodatkowe gadżety. Warto kupić między innymi ładowarkę indukcyjną, stację dokującą, oryginalną baterię o dużej pojemności i długi kabel USB.