Apple Watch Ultra - recenzja

2023-10-04

Od momentu, kiedy w 2015 roku zadebiutował pierwszy smartwatch od giganta z Cupertino - Apple Watch, każda kolejna wersja tego urządzenia wywoływała spore zamieszanie w technologicznym świecie. Jednak prawdziwą rewolucję zrobił dopiero całkowicie przeprojektowany model Apple Watch Ultra. Czy Apple zaoferowało nam naprawdę dobry produkt?

Design Apple Watch Ultra

Użytkownicy smartwatchy od marki Apple z pewnością zdążyli się już przyzwyczaić, że design w kolejnych generacjach Apple Watch nie ulegał znaczącym przemianom. Dlatego tym bardziej zaskakuje wprowadzenie wyraźnych zmian w wyglądzie modelu Ultra. Pozostał jedynie charakterystyczny dla zegarków od Apple prostokątny kształt tarczy z zaokrąglonymi wierzchołkami.

Zakładając na nadgarstek nowy model, od razu można zauważyć, że zegarek jest... duży. Rozmiar koperty to aż 49 mm x 44 mm! To sporo, biorąc pod uwagę fakt, że koperta w pierwszych modelach Apple Watch miała zaledwie 38 mm, opcjonalnie 42 mm, a w największych zegarkach Apple Watch Series maksymalnie 45 mm. Wysokość obudowy to aż 14,4 mm, przez co zegarek może sprawiać wrażenie, że odstaje od nadgarstka. Większe jest też pokrętło Digital Crown, któremu towarzyszy przycisk czynności do zaprogramowania zgodnie z własnymi potrzebami oraz boczny przycisk. W oczy rzuca się też płaski wyświetlacz ze szkła szafirowego i tytanowa obudowa. Jednak co ważne, duża koperta nie powoduje znaczącego wzrostu wagi.

Choć tytanowa koperta Apple Watch Ultra jest dostępna tylko w jednym wariancie zarówno pod względem kolorystyki, jak i rozmiaru, to pasują do niej zarówno dedykowane paski do Apple Watch, jak i paski do smartwatch poprzednich modeli z rodziny Apple Watch Series z kopertami w rozmiarze 45 mm. Dzięki nim i jakości wykonania Apple Watch Ultra z tytanową kopertą i płaskim ekranem, na którego brzegach nie załamuje się światło, oraz niemal nieograniczonych możliwościach personalizacji tarcz, smartwatch wygląda bardzo stylowo, choć jest to model zaprojektowany przede wszystkim z myślą o tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia i potrzebują sportowego zegarka.

Apple Watch Ultra - Recenzja

Na telesalon.pl znajdziesz m.in.:

Trening z Apple Watch Ultra

Z racji tego, że Apple Watch Ultra jest reklamowany jako zegarek, który sprawdza się podczas najbardziej wymagających treningów, postanowiliśmy sprawdzić, czy smartwatch spełni oczekiwania użytkowników uprawiających sport.

Zacznijmy od tego, że model Ultra dzięki tytanowej obudowie i wyświetlaczowi ze szkła szafirowego, jest niezwykle odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Nie trzeba więc się bać zarysowań ekranu czy wgnieceń ramki. Urządzenie jest też odporne na pył oraz wodę. Zegarkowi niestraszne są ani ekstremalne wysokości i głębokości, ani skrajne temperatury. Co więcej, smartwatcha przystosowano do nurkowania rekreacyjnego do 40 m oraz do uprawiania sportów wodnych o dużej prędkości. Minusem jest jednak fakt, że wspierająca nurków aplikacja Oceanic+ jest dostępna jedynie w subskrypcji.

To, co można od razu zauważyć podczas treningu w wodzie, to hydrofobowa powłoka ekranu, a także wyjątkowo wysoki poziom jasności wyświetlacza do 2000 nitów, co zapewnia czytelność nie tylko podczas treningów w pełnym słońcu, ale też w czasie nurkowania na dużych głębokościach. Co ciekawe, od razu po rozpoczęciu treningu w wodzie zegarek aktywuje blokadę, która zapobiega przypadkowemu uruchamianiu różnych funkcji zegarka przez spadające na ekran krople wody. Choć odblokowywanie ekranu podczas treningu może być kłopotliwe, to niekontrolowane włączanie się różnych funkcji z pewnością byłoby o wiele bardziej irytujące.

Zegarek od Apple sprawdzi się właściwie podczas każdej aktywności outdoorowej, pomagając w przeprowadzaniu efektywnych, korzystnych dla zdrowia i bezpiecznych treningów. Precyzyjny GPS, działający z podwójną częstotliwością, jak i rozbudowany kompas, zapewniają dokładną nawigację zarówno w miastach, jak i w najbardziej wymagającym terenie. Bezpieczeństwo w terenie zwiększa funkcja Ślad, która pozwala odtworzyć przebytą drogę, tak aby ułatwić sobie powrót nawet w najtrudniejszych warunkach, a także opcja wykrywania wypadków i upadków. W razie braku reakcji zegarek połączy się automatycznie ze służbami ratunkowymi.

W przypadku zagrożenia niezwykle pomocna może być też syrena alarmowa, którą można uruchomić, przytrzymując przycisk boczny. Dźwięk o irytującym tonie, który osiąga niemal 90 decybeli, jest słyszalny na odległość około 180 metrów, choć na otwartej przestrzeni wynik może być dużo lepszy. Podczas użytkowania zegarka pozytywnie zaskakują wbudowane głośniki, które wyraźnie przekazują powiadomienia głosowe oraz wraz z trzema mikrofonami pozwalają swobodnie rozmawiać podczas połączenia telefonicznego. Świetnie działa też tryb nocny, który sprawia, że zegarek rozświetla się intensywną czerwienią po zmroku.

Jak łatwo się domyślić zegarek Apple Watch Ultra jest również wyposażony w szereg funkcji, które pozwalają precyzyjnie mierzyć różne parametry organizmu, pomagając w codziennych sesjach treningowych i w dbaniu o zdrowie. Zegarek rejestruje puls i rytm pracy serca, powiadamiając między innymi o arytmii, wyświetla informacje o nasyceniu krwi tlenem oraz o temperaturze ciała, a do tego śledzi sen. Od razu dodam, że temperatura nadgarstka ma pomagać między innymi w kontrolowaniu cyklu owulacji u kobiet. Ponadto Apple Watch Ultra dodatkowo precyzyjnie monitoruje różne aktywności sportowe, na koniec dnia przedstawia raport i wyświetla spersonalizowane porady oraz nagrody motywujące do podejmowania kolejnych sportowych wyzwań.

Ile wytrzymuje Apple Watch Ultra?

Ogromne uznanie dla Apple Watch Ultra należy się za czas pracy na baterii. Bez wątpienia wytrzymała bateria jest to najmocniejszy atut tego zegarka. Każdy wcześniejszy model Apple Watcha wytrzymywał przynajmniej o połowę krócej, niż model Ultra. W tym przypadku bateria wystarcza nawet na 60 godzin, oczywiście w trybie oszczędzania energii. Jednak nawet w czasie intensywnego użytkowania bateria Apple Watcha Ultra spokojnie wytrzyma dwa dni. Oczywiście na rynku są dostępne zegarki sportowe innych marek, które w tym zakresie mogą zaoferować jeszcze więcej, ale w porównaniu i innymi modelami Apple Watch, stan baterii w modelu Ultra wypada całkiem nieźle.

Oczywiście koniec końców przyjdzie nam naładować nasze urządzenie. W takim wypadku polecamy oryginalne urządzenia ładujące:

Jaki Apple Watch najlepiej kupić?

W wielkiej rodzinie Apple mamy do wyboru kilka modeli z Apple Watch Series, dwie generacje Apple Watch SE i zegarki z serii Apple Watch Ultra. Recenzja tego ostatniego modelu udowadnia, że w wielu kwestiach przewyższa on pozostałe urządzenia. W przypadku pozostałych zegarków od Apple mamy mniejsze koperty nawet o kilka mm, wyświetlacze o dużo mniejszej jasności, zazwyczaj do 1000 nitów, mniejszą odporność na uszkodzenia mechaniczne, na pył i wodę, jak również zdecydowanie mniejszą wytrzymałość baterii. Wszystko to sprawia, że Apple Watch Ultra jest jedną z najlepszych propozycji wśród inteligentnych zegarków od giganta z Cupertino. Jest to też zdecydowanie najbardziej dopasowany zegarek marki Apple pod kątem potrzeb sportowców.

Czy warto kupić Apple Watch Ultra?

Jakość wykonania i funkcje Apple Watch Ultra sprawiają, że to jest doskonały zegarek dla osób, które oczekują solidnego, wytrzymałego i wielozadaniowego sprzętu, wspierającego ich aktywny, sportowy tryb życia. Bez względu czy wybierasz bieganie, rower, narty, wspinaczkę, pływanie, nurkowanie czy jakąkolwiek inną dyscyplinę, Apple Watch Ultra będzie miał Ci dużo do zaoferowania.

Z tym zegarkiem na nadgarstku można poczuć się w pełni bezpiecznie i całkowicie swobodnie tym bardziej, że smartwatch ma dostęp do sieci komórkowej i może działać niezależnie od telefonu oraz innych urządzeń z ekosystemu Apple, choć oczywiście bez trudu można go z nimi zintegrować.

Nie bez znaczenia jest też wolno spadający poziom baterii, który pozwala na używanie ładowarki co drugi dzień, a nie każdej nocy, wytrzymały materiał koperty, duża gama czujników, funkcji i aplikacji, jak i stylowy design z rozmaitymi możliwościami personalizacji.

Warto też pamiętać, że Apple Watch Ultra, podobnie jak inne urządzenia marki Apple są na bieżąco rozwijane, dzięki aktualizacjom oprogramowania. Dzięki temu użytkownicy zegarka mogą spodziewać się jeszcze lepszych funkcji w przyszłości.

Oczywiście, podobnie jak inne urządzenia od Apple, tak i Apple Watch Ultra nie należy do najtańszych. Co więcej, pod wieloma względami nie model przewyższa sprzętu od konkurencji, jednak fani sprzętu od firmy z nadgryzionym jabłuszkiem w logo, z pewnością go docenią.

pixel