Zamów do godziny 15:00 a paczkę nadamy dziś!
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Szybkie ładowanie Samsung

2024-05-31
Szybkie ładowanie Samsung

Nowoczesne smartfony są wyposażone w duże wyświetlacze, o dużej rozdzielczości i wysokim poziomie jasności, zapewniają też wysoką częstotliwość odświeżania ekranu, wysoką wydajność procesora, ciągły transfer danych, jednoczesną obsługę licznych aplikacji i wiele innych zaawansowanych funkcji.

To wszystko zapewnia doskonałe doświadczenia z użytkowania telefonów komórkowych, ale pociąga też za sobą spore zużycie energii. Odpowiedzią na to są coraz lepsze i bardziej pojemne akumulatory, które pozwalają na dłuższe korzystanie z urządzenia.

Aby ich ładowanie nie było uciążliwe, producenci urządzeń mobilnych włożyli dużo sił, by rozwinąć technologie szybkiego ładowania. Dzięki nim uzupełnianie energii stało się szybsze i wygodniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Jak działa szybkie ładowanie telefonów komórkowych?

Funkcja szybkiego ładowania polega na dostosowaniu smartfonów i dedykowanych im ładowarek do tego, by były w stanie obsługiwać proces ładowania z większą mocą.

Jak to działa? Na początek generowane jest wyższe napięcie, dzięki któremu ładowarki mogą zwiększyć przepływ mocy.

Gdy bateria naładuje się do odpowiedniego poziomu, czyli mniej więcej do połowy, ładowarka obniża napięcie, co zapobiega przeładowaniu, przegrzaniu urządzenia i innym problemom. To dlatego producenci smartfonów mówiąc o technologiach szybkiego ładowania, podają czas ładowania niezbędny do osiągnięcia maksymalnie 80% pojemności akumulatora, a nie do 100%.

Ile trwa superszybkie ładowanie?

To, ile trwa szybkie ładowanie telefonu, zależy od konkretnego modelu smartfona. Rekordowe czasy odnotowują urządzenia chińskich producentów, które pozwalają naładować telefon w zaledwie kilkanaście minut.

Na ich tle Samsung mocno się nie wyróżnia, gdyż pełne naładowanie poszczególnych modeli tej marki zabiera od 30 minut do około 2 godzin. Niemniej jednak warto pamiętać, że nowoczesne baterie lepiej znoszą częstsze, a krótsze ładowanie, więc nie warto dążyć do tego, by ładować telefon do pełna. Optymalne jest utrzymywanie stanu akumulatora pomiędzy 20% a 80%. Takie działanie gwarantuje dłuższą żywotność baterii.

Fast Charging w telefonach Samsung

Producenci urządzeń mobilnych mają różne sposoby na to, by inteligentnie zarządzać energią, tak by dostosowywać napięcie i natężenie prądu, optymalizować proces ładowania i zwiększać jego efektywność, a to wszystko przy zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa.

Samsung w starszych modelach stosował Adaptive Fast Charging, a w nowszych modelach implementuje już Super Fast Charging, czyli nowszą i bardziej zaawansowaną technologię ładowania, oferującą jeszcze wyższą moc ładowania i lepsze zarządzanie energią.

Jednak z punktu widzenia użytkownika, technologie szybkiego ładowania proponowane przez Samsung, czy też inne autorskie standardy szybkiego ładowania takie jak Huawei SuperCharge, USB Power Delivery, Oppo SuperVOOC albo Qualcomm Quick Charge, niewiele się różnią, bo ich cel jest jeden - skrócenie czasu ładowania do absolutnego minimum.

Szybkie ładowanie Samsung

Czy superszybkie ładowanie psuje baterię telefonu?

Choć szybkie ładowanie nie jest już nowością, to wciąż wielu użytkowników zadaje sobie pytanie, czy szybkie ładowanie telefonu skraca żywotność baterii?

Okazuje się, że zagrożeniem dla baterii w smartfonach nie jest wysoka moc ładowania, lecz wysoka temperatura, która mogłaby być wygenerowana w trakcie ładowania.

Jednak nowoczesne ładowarki doskonale sobie z tym problemem radzą, nie dopuszczając do nadmiernego wzrostu temperatury, która mogłaby zdestabilizować komponenty akumulatora.

Dlatego też kluczowe jest to, by do ładowania swojego telefonu używać wyłącznie sprawdzonych, kompatybilnych ze smartfonem ładowarek. W przeciwnym razie rzeczywiście funkcja szybkiego ładowania może potencjalnie zaszkodzić baterii.

Oczywiście nowoczesne smartfony też posiadają odpowiednie zabezpieczenia, więc nie jest tak, że sporadyczne błędy w procesie ładowania od razu doprowadzą do zniszczenia baterii, niemniej jednak co do zasady, nie warto posiłkować się przypadkowymi, niesprawdzonymi ładowarkami.

Czy można włączyć lub wyłączyć szybkie ładowanie telefonu?

Szybkie ładowanie w smartfonie działa na takiej samej zasadzie, co ładowanie standardowe. Jeśli zatem zarówno smartfon, jak i ładowarka obsługuje szybkie ładowanie, to proces przebiegnie automatycznie.

Oznacza to, że chcąc skorzystać z funkcji szybkiego ładowania, nic nie trzeba specjalnie włączać czy wybierać w ustawieniach.

Jednak co ciekawe, wtedy gdy nie chcemy korzystać z funkcji szybkiego ładowania, na przykład podłączając telefon do ładowarki na noc, możemy taką opcję wyłączyć. Jak to zrobić?

W telefonach marki Samsung użytkownik może decydować, czy w danym momencie chce korzystać z superszybkiego ładowania.

Chcąc wyłączyć lub włączyć szybkie ładowania trzeba wejść w ustawienia telefonu, poszukać opcji "pielęgnacja urządzenia", następnie wybrać ikonę baterii, rozwinąć zaawansowane ustawienia i znaleźć opcję "szybkie ładowanie", którą można aktywować lub dezaktywować w zależności od własnych potrzeb.

Ładowarki zapewniające bezpieczeństwo szybkiego ładowania

Z racji tego, że kupując nowy telefon, coraz rzadziej możemy liczyć na to, że dołączona do niego zostanie odpowiednia ładowarka, to chcąc korzystać z superszybkiego ładowania, trzeba wyposażyć się w ładowarkę, która posiada co najmniej taką moc, jaka jest obsługiwana przez posiadane urządzenie.

Trzeba też pamiętać, że oprócz smartfona i ładowarki do telefonu ważny jest też odpowiedni kabel, który będzie obsługiwał odpowiednią moc ładowania. Naturalnie najlepiej korzystać z oryginalnego przewodu, który w przeciwieństwie do ładowarki, Samsung dołącza do zestawu.

Nasz wybór to oryginalna, szybka ładowarka sieciowa Samsung o mocy 65W - 65W PD Power Adapter Trio. Z jej pomocą można bezpiecznie i szybko naładować nie tylko wszystkie modele telefonów Samsung, ale też inne urządzenia z systemem Android lub iOS.

Samsung ładowarka sieciowa 2x USB-C, USB-A EP-T6530NBEGEU - 65W

Samsung ładowarka sieciowa 2x USB-C, USB-A EP-T6530NBEGEU - 65W

Co więcej, trzy porty ładowania, czyli dwa złącza USB-C (65W i 25W) oraz jedno złącze USB-A (15W) pozwalają ładować kilka urządzeń jednocześnie. Ładowarka samodzielnie dostosowuje moc ładowania do potrzeb poszczególnych urządzeń.

Jeśli jednak nie jest konieczny zakup tak potężnej ładowarki, to odpowiednim wyborem może być oryginalna ładowarka Samsung z portem ładowania USB Typu-C 15W PD Power Adapter, która zapewnia szybkie ładowanie w standardzie Adaptive Fast Charge, ale i w innych standardach szybkiego ładowania, takich jak Power Delivery, z mocą do 15W.

Samsung ładowarka sieciowa USB-C EP-T1510NWEGEU - 15W

Samsung ładowarka sieciowa USB-C EP-T1510NWEGEU - 15W

Trzeba pamiętać, że ładowarka zapewni odpowiednie parametry tylko wtedy, jeśli ładowane urządzenie obsługuje szybkie ładowanie.

Jeśli zatem posiadamy model telefonu, który nie posiada takiej opcji, to ładowarka automatycznie dostosuje się do standardowego trybu ładowania, co oznacza, że telefon będzie ładował się wolniej, zgodnie z możliwościami swojego układu ładowania. W takim przypadku, mimo że używamy ładowarki wspierającej szybkie ładowanie, nie będziemy mogli skorzystać z pełnych zalet tej technologii.

Na telesalon.pl znajdziesz następujące ładowarki i urządzenia ładujące do smartfonów Samsung:

Polecane

pixel