Zamów do godziny 15:00 a paczkę nadamy dziś!
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak naprawić gniazdo ładowania w telefonie?

2022-07-01
Jak naprawić gniazdo ładowania w telefonie?

Gniazdo ładowania to element, który zużywa się najczęściej. Nic dziwnego, bo gdy intensywnie użytkujesz smartfona, ładowanie może być potrzebne nawet kilka razy dziennie. Niestety częste i nieuważne korzystanie z ładowarki może skończyć się naprawą gniazda w telefonie. Niektórzy pewnie nie raz już mieli ten problem. Zobacz, jak można poradzić sobie z tą popularną usterką.

Uszkodzone złącze ładowania w telefonie

Zepsute wejście do ładowania w telefonie to bardzo częsty problem. Dochodzi do niego przez nieuwagę. Wiele osób w trakcie ładowania nadal korzysta z telefonu. Wtedy najczęściej dochodzi do mikrouszkodzeń. Kabel wygina się, a gniazdo ładowania otrzymuje dodatkowe szkodliwe naprężenia.

Jeżeli chcesz, aby Twój smartfon działał dłużej, staraj się nie korzystać z niego w trakcie ładowania. Wtedy na gniazdo nie działają żadne dodatkowe obciążenia i pracuje ono prawidłowo.

Gdy zepsuje się gniazdo ładowarki - co zrobić?

Wyobraź sobie taką sytuację. Twój telefon ma zaledwie kilkanaście procent naładowania i już dostajesz komunikat o podłączeniu ładowarki. Oczywiście nie robisz tego od razu, bo jeszcze musisz sprawdzić kilka rzeczy. Gdy poziom baterii spada poniżej 10%, postanawiasz podłączyć ładowarkę.

Wtedy okazuje się, że gniazdo ładowania jest zepsute. Nerwowo próbujesz wyciągać kabel i podłączać go jeszcze raz na kilka sposobów. Niestety nic to nie daje. Co należy wtedy zrobić?

Przede wszystkim zdiagnozuj usterkę. Nie musi to być przecież wina gniazda ładowania. Być może masz uszkodzoną ładowarkę. Spróbuj podłączyć inny kabel.

Jeżeli jednak okaże się, że naprawa gniazda ładowania jest niezbędna, to są trzy możliwości.

  1. Prosta naprawa polega jedynie na rozkręceniu telefonu i wymianie złącza ładowania. Taka operacje może potrwać zaledwie kilka minut. Mimo że nie jest to skomplikowana naprawa, to jednak warto zgłosić się do serwisu.
  2. Bardziej skomplikowana naprawa wymaga rozklejenia i wymiany całej płytki ze złączem ładowania.
  3. Najbardziej skomplikowane jest lutowania złącza USB. Wymaga specjalistycznych narzędzi i wprawnej ręki.

Jak chronić gniazdo ładowarki?

Gniazdo ładowarki oprócz uszkodzeń związanych z ładowaniem telefonu może również zostać zanieczyszczone. Brudne złącze nie działa poprawnie i będzie powodowało problemy z ładowaniem. Przed włożeniem kabla w gniazdo sprawdź, czy w środku nie znajduje się ciało obce.

Naprawa wejściówki do ładowania telefonu może polegać jedynie na jej oczyszczeniu. Czasami wystarczy jedynie dmuchnąć w gniazdo. Jeśli w środku utkwił większy kawałek, spróbuj użyć igły lub szpilki i delikatnie wyciągnij zanieczyszczenie.

Staraj się nie dopuścić do zepsucia wejścia do ładowania w telefonie. Kup dobrej klasy futerał lub pokrowiec na smartfona. Bardzo ważny jest również sposób ładowania. Za każdym razem dokładnie włóż wtyczkę w gniazdo i odłóż telefon w bezpieczne miejsce, tak aby nikt przez przypadek go nie potrącił i nie wyrwał kabla z gniazda.

Jakie są najczęstsze problemy z ładowaniem telefonu?

Dla wielu osób bardzo dużym problemem jest długość ładowania smartfona. Jeżeli używasz niskiej klasy zamienników ładowarek, to możesz uszkodzić telefon. Ponadto szybkość ładowania znacząco spada, a sama ładowarka bardzo się grzeje.

Niektóre urządzenia po przegrzaniu potrafią wybuchnąć i spowodować pożar. Kup dobrej jakości ładowarkę renomowanej firmy i zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

Wielu problemów z ładowaniem telefonu pozbędziesz się, kupując ładowarkę indukcyjną. Niektóre modele mają atrakcyjny wygląd i stanowią ozdobę biurka. Telefon wystarczy położyć na podstawce i poczekać aż się naładuje. Im częściej będziesz korzystał z ładowarki indukcyjnej, tym dłużej gniazdo ładowania będzie w doskonałej kondycji.

Niestykające gniazdo ładowania micro USB w telefonie

Po kilku miesiącach użytkowania smartfona gniazdo ładowania może być zbyt luźne, aby utrzymać kabel. Już wtedy powinieneś przygotować się na naprawę wejścia na ładowarkę. Jednak nie zawsze to jest problemem. Przewody w kablu podczas częstego zginania ulegają uszkodzeniu i się łamią. Wtedy możesz zauważyć, że ładowanie będzie chwilowo przerwane.

Kable do ładowania mają ogromny wpływ na żywotność gniazda ładowania. Używanie certyfikowanych przewodów MFI zminimalizuje ryzyko naprawy i wymiany złącza w Twoim iPhone.

Na rynku znajdziesz wiele modeli kabli, które nie zniszczą Twojego smartfona. Możesz wybrać na przykład:

Niektóre zamienniki mają minimalnie większą wtyczkę i niszczą gniazdo ładowania. Czasami można to zauważyć, gdy kabel dość ciężko wchodzi w otwór smartfona. Nie czekaj, aż Twój telefon będzie wymagał naprawy i już dzisiaj zamów dobrej jakości ładowarkę z kablem micro USB.

Jaki jest koszt wymiany gniazda ładowania w telefonie?

Koszty naprawy portu na ładowarkę mogą się różnić w zależności od modelu smartfona i lokalizacji serwisu. W mniejszych miastach usługa prostej naprawy i wymiany złącza to koszt około 50 - 100 zł. Do tego dochodzi jeszcze cena materiału. Najprostsza naprawa może być wykonana na miejscu.

Poważniejsze naprawy wymagają czasami lutowania i specjalistycznych narzędzi. Zdjęcie obudowy niektórych modeli bywa trudne, dlatego taką operację najlepiej zlecić doświadczonemu serwisantowi.

Oczywiście kosztów naprawy możesz uniknąć, używając przewodów i ładowarek renomowanych firm. Warto zaopatrzyć się także w ładowarkę indukcyjną. Używaj również pokrowców na smartfona i regularnie czyść gniazdo ładowania.

Polecane

pixel